W powiecie powstają kolejne punkty szczepień, by cała akcja nabrała szybszego tempa. Nie wszyscy jednak są zdecydowani na szczepienie. Zapytaliśmy o to doświadczonego lekarza rodzinnego.
Szczepić się, czy nie?
Zdecydowanie tak. To jest jedyna metoda, która może zlikwidować pandemię, która dokucza nam pod wieloma względami - ekonomicznie, psychicznie, a przede wszystkim znacznie uszczupla zasoby ludzkie. Ludzie umierają na dużą skalę, podejrzewam, że miesięcznie jest to kilka tysięcy niepotrzebnych zgonów.
Pojawiają się jednak obawy związane ze skutkami ubocznymi szczepionki.
Takie często się zdarzają po szczepionkach i to nie jest nic dziwnego. Bo to nie woda trafia do organizmu, tylko zmodyfikowany wirus, który podajemy w różnej postaci - materiału genetycznego, samego osłabionego lub zabitego wirusa. To więc musi działać ubocznie, nie ma cudów. Natomiast skala i problem, jaki powoduje sam koronawirus jest tak ogromny, że na niego też trzeba użyć środka adekwatnie mocnego. Skutki uboczne mogą się więc pojawiać, ale nijak się mają do tych, które wywołuje Covid i niejednokrotnie zostawia je na całe życie.
Z moich prywatnych obserwacji, widzę jasno, że generalnie do tej pory zaszczepieni podwójną dawką nie chorują, a zdarzały się zachorowania po pierwszej dawce, ale były to bardzo łagodne przebiegi. Żadna z tych osób nie wymagała hospitalizacji.
A co z rodzajami szczepionek, czy któraś faktycznie jest „lepsza”?
Nie. Nie widzę żadnej różnicy między działaniem szczepionki AstraZeneca i Pfizera, bo do tej pory te szczepionki właśnie stosowaliśmy. Szczepionkę firmy AstraZeneca nawet polecam osobom między 50. a 70. rokiem życia, bo mniej jest nawet działań ubocznych - tak wynika z moich doświadczeń i obserwacji. Młodsi ludzie przechodzą ją troszkę gorzej.
Szczepić jednak należy się bezwzględnie, żebyśmy wrócili do normalności. Jeśli w dalszym ciągu utrzymamy takie tempo szczepień lub nawet je przyspieszymy, to uważam, że pod koniec czerwca będzie po epidemii.
- Jeśli w dalszym ciągu utrzymamy takie tempo szczepień lub nawet je przyspieszymy, to uważam, że pod koniec czerwca będzie po epidemii.
Dane Ministerstwa Zdrowia z 15 kwietnia
województwo wielkopolskie
Liczba szczepień ogółem 707 111
Dzienna liczba szczepień 21 944
Liczba szczepień 2 dawką ogółem 187 199
Dzienna liczba szczepień 2 dawką 4 309
Dzienna liczba szczepień w powiecie rawickim
powiat rawicki
Liczba wykonanych szczepień 9 061
Dzienna liczba szczepień 325
Liczba szczepień 2 dawką ogółem 2 654
Dzienna liczba szczepień 2 dawką 53
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.