W ciągu niespełna dwóch tygodni załogi śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego odbyły cztery misje w powiecie rawickim. Interwencje były niezbędne, a dyspozytor nie mógł wysłać rawickich karetek.
Jak ustaliliśmy, dwa zespoły ratownictwa medycznego były zajęte. Prowadziły inne interwencje lub już przewoziły pacjentów do szpitali.
Skąd nadejdzie pomoc medyczna?
W takich sytuacjach, do kolejnych osób wymagających pilnej pomocy z powiatu rawickiego, mogą być dysponowane karetki z ościennych powiatów (najczęściej z Kobylina, Krobi i Żmigrodu) lub śmigłowce LPR: z bazy pod Ostrowem Wielkopolskim, z Wrocławia czy Poznania. Ostatnie cztery interwencje załóg podniebnych ambulansów były prowadzone w Jutrosinie, Zaborowie, Sworowie i dziś - w Sierakowie.
Przy rawickim szpitalu stacjonuje jeszcze trzecia karetka. Jej załoga nie wyjeżdża jednak do działań ratowniczych. Ambulans służy wyłącznie do transportu medycznego.
Lepiej u sąsiadów
Po trzy karetki ratownicze ma zarówno powiat gostyński, jak i krotoszyński. Na ich terenie mieszka jednak o około 15 tysięcy mieszkańców więcej niż w powiecie rawickim. A to, m.in. od liczby mieszkańców, zależy ilość ambulansów.
Stanowisko wojewody
W trakcie piątkowej konferencji wojewody wielkopolskiego, zapytaliśmy Łukasza Mikołajczyka o to, czy jest szansa na to, by w powiecie rawickim stacjonowała trzecia karetka. Jakiej udzielił odpowiedzi? Szczegóły w materiale wideo.