reklama
reklama

U producentów wody mineralnej, czyli historia rawickich willi i kamienic

Opublikowano:
Autor:

U producentów wody mineralnej, czyli historia rawickich willi i kamienic - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przy obecnych Wałach Księcia Józefa Poniatowskiego w Rawiczu (kiedyś Breslauer Stadtgraben) znajduje się willa secesyjna z elementami architektury francuskiej. Kto kiedyś w niej mieszkał?
reklama

Codziennie przechodzimy obok nich idąc do pracy, szkoły, na zakupy, czy na spacer, ale pewnie nawet na nie nie spoglądamy, ani nie zastanawiamy się jakie mogą kryć historie. Mowa o kamienicach i starych, ciekawych pod względem architektonicznym willach, których w naszym mieście nie brakuje. Warto sobie przypomnieć, kto niegdyś w nich mieszkał, co się w nich dawniej znajdowało, z czego słynęły.

Prestiżowy adres przy plantach

Kiedy w połowie XIX wieku w Rawiczu na miejscu wałów powstały planty, najbogatsi rawiczanie coraz chętniej budowali swoje rezydencje mieszkalne na obszarze wzdłuż miejskiego pasa zieleni. Posiadanie adresu przy „Stadtgraben” dodawało prestiżu. Przy obecnych Wałach Księcia Józefa Poniatowskiego (kiedyś Breslauer Stadtgraben) została wybudowana willa secesyjnaz elementami architektury francuskiej.  

- W „willi Troska” (numer 5) - jak zwyczajowo nazywano, w kontekście nazwiska właścicieli, wyższy dom z charakterystyczną dwupoziomową loggią - zamieszkała rodzina rawickich potentatów w branży produkcji napojów alkoholowych i wody mineralnej. Już w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XIX wieku Bertold Sorge, czyli tłumacząc niemieckie nazwisko na język polski - Bertold Troska, był właścicielem jednego z czterech rawickich browarów. Wkrótce firmowy asortyment został rozszerzony - przypomina Marta Hamielec z Muzeum Ziemi Rawickiej. - W usytuowanej przy obecnej ulicy Piłsudskiego fabryce należącej do rodziny Troska zaczęto produkować również wodę mineralną i soki owocowe. Zakład funkcjonował dosyć długo, do lat czterdziestych XX wieku. Zarządzał nim Albert Troska. Z kolei pod szyldem firmy „Troska i Spółka”, z siedzibą przy Rynku, działała Fabryka Wódek i Likierów Deserowych. Jej właścicielem był Paul Sorge, a od około 1924 roku Franciszek Troska.  

Służbowe mieszkanie burmistrza

Jak zaznacza Marta Hamielec z Muzeum Ziemi Rawickiej, z górnego tarasu „willi Troska”, niegdyś gęsto obrośniętego bluszczem i kwiatami, na ulicę i planty spoglądali burmistrzowie przedwojennego Rawicza. Było tam zlokalizowane służbowe mieszkanie włodarzy miasta. Dlatego na najstarszych kartach pocztowych z widokiem willi można zobaczyć stojącą na chodniku przed bramą charakterystyczną, pomalowaną w biało-czarne pasy budkę strażnika miejskiego, strzegącego spokoju i bezpieczeństwa mieszkańców. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama