Tematem przewodnim projektu jest ochrona środowiska, przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i zdrowy styl życia. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Do Portugalii młodzież i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu wyruszyli w sobotę (26 maja). Dzień później powitano Polaków i przedstawicieli innych narodowości, biorących udział w projekcie, w mieście Leira - w szkole Agrupamento de Escolas Dr.Correia Mateus.
- Wysłuchaliśmy przemówienia dyrektora oraz koordynatora Anabeli Dominguez. Potem zwiedzaliśmy szkołę i podzielono nas na 6 grup warsztatowych, które przez cały tydzień pracowały nad przygotowaniem filmików i prezentacji, w programie Nearpod, na takie tematy jak być proekologicznym, zdrowym, kreatywnym, wysportowanym, odpowiedzialnym i uważnym. Młodzież wraz z nauczycielami pracowała także nad gazetą związaną z projektem. W ten dzień, w ramach lepszego „poznania się”, odbyły się gry i zabawy sportowe oraz tworzyliśmy plakietki imienne z materiałów z odzysku - relacjonuje nauczycielka Dagmara Węgielnik.
28 maja maja uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy. Gromadzili materiały potrzebne do dalszej pracy, odwiedzając Muzeum w Leirze, w którym mogli zobaczyć wystawę sztuki współczesnej, klasycznej, religijnej oraz ekspozycję o prehistorii regionu. Zwiedzili młyn i wzięli udział w procesie tworzenia papieru czerpanego. Na koniec wysłuchali wykładu na temat zaśmiecania plaż, mórz i oceanów. Oglądali także przedstawienie patriotyczne z okazji 50-lecia obalenia reżimu w Portugalii i wprowadzenia demokracji. Spektakl przygotowali uczniowie i nauczyciele dla całej społeczności szkolnej.
- Trzeci dzień był dniem wycieczek, więc wyruszyliśmy do Sanktuarium w Fatimie. Punktem drugim były jaskinie czyli Grutas Mira de Aire. Następnie zwiedziliśmy urokliwe średniowieczne miasteczko Óbidos, a na koniec Nazaré - miasteczko rybackie i gratka dla surferów, ponieważ fale dochodzą tu do 30 metrów wysokości. Zobaczyliśmy tam też kobiety noszące słynne „7 spódnic” - strój będący częścią lokalnego folkloru, kultury i dziedzictwa - wspomina Dagmara Węgielnik.
Czwartego dnia uczestnicy wyruszyli na plażę, ale nie, żeby spędzić czas na leniuchowaniu. Wzięli udział w wyrywaniu rośliny inwazyjnej - karpobrota jadalnego.
Następnie udaliśmy się na plażę i zbieraliśmy śmieci. Znaleziono mnóstwo takich, o których była mowa w wykładzie w eco-centrum we wtorek. W ostatnim dniu, 31 maja, kończyliśmy prace w grupach. Rezultaty - filmy i quizy - można zobaczyć na naszym kanale YouTube. Na koniec nastąpiło oficjalne pożegnanie, wręczanie certyfikatów i pamiątkowe zdjęcia.
Pierwszego dnia czerwca grupa z rawickiego liceum - pełna wrażeń i wspomnień - wyruszyła w drogę powrotną. Teraz przygotowuje się do kolejnego wyjazdu. Jesienią wyruszą na Cypr.
fot. I LO Rawicz
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.