reklama

Upamiętnili 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Upamiętnili 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
38
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościUpamiętniając 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, delegacje władz samorządowych, organizacji społecznych i politycznych oraz służb mundurowych, złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego w Rawiczu.
reklama

Uroczystość w Rawiczu odbyła się o godz. 17.00 - czyli w Godzinę „W”. Wtedy bowiem 1 sierpnia 1944 r. wybuchło, trwające 63 dni, Powstanie Warszawskie. 

Wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego złożyły delegacje władz samorządowych, organizacji społecznych i politycznych oraz służb mundurowych.

Końcowym akcentem uroczystości było wyrecytowanie przez Romana Trawińskiego wiersza Kornela Ujejskiego „Maraton” - którego przesłanie nawiązuje do powstańczego zrywu. 

79. rocznica Powstania Warszawskiego. Z okupantem ofiarnie walczyli 63 dni 

Powstanie Warszawskie przygotowano w ramach akcji „Burza”. Było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces podporządkowywania i sowietyzacji kraju.

reklama

W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych żołnierzy, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Ci, którym udało się przeżyć zostali wypędzeni z miasta, osadzeni w obozach koncentracyjnych, bądź wywiezieni na roboty przymusowe. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców, zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

Do dzisiaj wśród historyków pojawiają się kontrowersje związane z kwestią zasadności decyzji o wywołaniu powstania, a także jego znaczenia geopolitycznego. Szereg emocji budzi także kwestia tragicznych rezultatów sierpniowego zrywu (zniszczenie miasta, utrata pokolenia młodych ludzi).

reklama

Warto przypomnieć, że pełne upamiętnienie Powstania Warszawskiego stało się możliwe dopiero po przełomie politycznym 1989 r. 31 lipca 2004 r. zostało otwarte Muzeum Powstania Warszawskiego, które prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną, poświęconą dziejom powstania oraz historii i dorobku Polskiego Państwa Podziemnego. Natomiast, w 2009 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - z inicjatywy ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego - ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Ma on status święta państwowego i obchodzony jest corocznie 1 sierpnia.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama