reklama

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Jak Rawicz upamiętnił tamten tragiczny dzień?

Opublikowano:
Autor:

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Jak Rawicz upamiętnił tamten tragiczny dzień? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
62
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościDelegacje władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji społecznych i politycznych, złożyły wiązanki kwiatów od pomnikiem Żołnierza Polskiego w Rawiczu. Upamiętniono w ten sposób 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
reklama

Oprócz delegacji, w uroczystości pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego w Rawiczu, wzięły udział poczty sztandarowe rawickich szkół oraz klasa mundurowa I LO, która zaciągnęła wartę honorową.

W upamiętnieniu 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej uczetniczyła także delegacja z zaprzyjaźnionego z Rawiczem niemieckiego miasta Attendorn, z burmistrzem Christianem Pospischilem na czele.

Uroczystość prowadziła Anna Siecla, a głos zabrał starosta Adam Sperzyński.

- Wydarzenia i zbrodnie II wojny światowej miały nas, Europejczyków nauczyć, że nie można brutalnie napadać na sąsiada, w celu rewizji granic, a także nie można przy tym siać terroru, strachu, bestialstwa i eksterminacji ludności cywilnej - powiedział. - Niestety, dziś znów jesteśmy świadkami zaborczej, agresywnej i niewytłumaczalnej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę - zaznaczył. - Myślę, że nie ma w Polsce rodziny, której członkowie nie ucierpieli, bądź zginęli w czasie II wojny światowej. Dzisiejszą uroczystość obchodzimy, by pamięć o ofiarach tej strasznej wojny, a także bezsensowności tego typu konfliktów, oby nigdy nie popadła w zapomnienie, a także była dla nas wszystkich lekcją na przyszłość. Cześć i chwala bohaterom! - zakończył przemówienie.

reklama

Po wystąpieniu starosty rawiccy hodowcy wypuścili 65 gołębi, jako symbol pokoju.

Po oficjalnej uroczystości pod pomnikiem Żołnierza Polskiego, wiązankę kwiatów złożono również pod tablicą upamiętniają obrońców Westerplatte, na rawickim osiedlu przy pomniku - kotwicy.

1 września 1939 roku wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając największy w historii konflikt zbrojny. Trwająca do 2 września 1945 roku (w Europie do 8/9 maja 1945 roku) II wojna światowa pochłonęła - jak wskazują historycy - od 50 do 78 milionów ludzi, w tym 5 milionów 600 tysięcy Polaków. To ponad 16% ówczesnej ludności naszego kraju.

Obszar działań wojennych objął prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej.

reklama

II wojnę światową zakończyły: podpisanie 7 maja 1945 roku w Reims aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, z wejściem w życie 8 maja 1945 roku, które zakończyło działania wojenne w Europie i akt bezwarunkowej kapitulacji Japonii podpisany 2 września 1945 roku.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama