reklama

Upamiętnienie 80. rocznicy rzezi wołyńskiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Upamiętnienie 80. rocznicy rzezi wołyńskiej - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
58
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPod pomnikiem Żołnierza Polskiego w Rawiczu, złożono symboliczne wiązanki kwiatów, upamiętniając 80. rocznicę „Krwawej Niedzieli” (11 lipca 1943 roku). Był to kulminacyjny moment eksterminacji ludności polskiej przez nacjonalistów z Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) w czasie tzw. „rzezi wołyńskiej"*.
reklama

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa pod pomnikiem Żołnierza Polskiego w Rawiczu, przebiegały pod hasłem „Rawicz pamięta!”, a uroczystość prowadziła Anna Hamrol. Autorem scenariusza był Roman Trawiński ze Stowarzyszenia „Ku Niepodległej”, które wraz Kołem Przyjaciół Radia Maryja przy parafii pw. św. A. Boboli było współorganizatorem tej uroczystości.

Jako pierwszy zabrał głos burmistrz Rawicza, Grzegorz Kubik.

- Nie o zemstę, ale o pamięć wołają ofiary rzezi wołyńskiej - podkreślił. - Pomoc jaką Polacy udzielają Ukrainie podczas toczącej się wojny z Rosją, świadczy o tym, że potrafimy się wznieść ponad podziały. Dobro zawsze zwycięża zło.

reklama

Potem Roman Trawiński nakreślił charakterystyczne cechy i rodzenie się nacjonalizmu ukraińskiego, co było, m.in. powodem rzezi wołyńskiej.

- Prawda o tych wydarzeniach nie została do końca wyjaśniona - zaznaczył. - Do dzisiaj Ukraina nie w pełni godzi się z faktami. Jej hasłem jest „Ukraina ponad wszystko”, co przypomina hitlerowski slogan „Niemcy ponad wszystko”. Kłóci to się z polską tradycją, która bazuje na sztandarowej dewizie „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Ciągle błądzimy we mgle niedopowiedzeń i przemilczeń, prawda spoczywa w bezimiennych mogiłach ofiar.

Modlitwę za ofiary rzezi wołyńskiej i za pojednanie narodów odmówił ks. kanonik Wojciech Prostak, potem delegacje pod pomnikiem złożyły wiązanki kwiatów. Końcowym akcentem uroczystości była krótka część artystyczna, w której Roman Trawiński i Eliza Banaszkiewicz deklamowali kilka wierszy tematycznie związanych z Wołyniem.

reklama

Stowarzyszenie KoLiber chciałoby, stworzyć miejsce upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej w Rawiczu. Pomnik Żołnierza Polskiego lub jego najbliższa okolica zostały wskazane jako miejsca, w których pamiątkowa tablica mogłaby się pojawić.

- Rozważymy sposób i miejsce upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej, potem przyjdzie czas na projekt i wycenę kosztów - stwierdził w rozmowie z rawicz24.pl burmistrz Rawicza, Grzegorz Kubik.

*Rzeź wołyńska - ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich, przy aktywnym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej, na mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego II RP (w czasie wojny należącego do Komisariatu Rzeszy Ukraina), podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzeszę, w okresie od lutego 1943 do lutego 1945 roku.

reklama

Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943 roku, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło ok. 50-60 tys. Polaków i w odwecie 2-3 tysiące Ukraińców. Analogiczne ludobójstwo zostało przeprowadzone przez oddziały UPA na terenie Małopolski Wschodniej w pierwszej połowie 1944 roku.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama