Reklama

RAWICZ. Uroczystość 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja [ZDJĘCIA]

Opublikowano: wt, 3 maj 2022 18:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po mszy w intencji Ojczyzny, odprawionej w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Rawiczu, przez wikariusza - ks. Łukasza Konatowskiego, uformowano pochód, który przeszedł pod pomnik Żołnierza Polskiego, potem Jana Pawła II i na Plac Wolności - pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Na jego czele maszerowała Orkiestra Dęta z Miejskiej Górki pod batutą Damiana Ruskowiaka. Pod oboma pomnikami złożono wiązanki kwiatów.

Główna część uroczystości, którą z ramienia starostwa prowadziła Aneta Mazur, odbyła się na Placu Wolności w Rawiczu, pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Po uroczystym wciągnięciu flagi na maszt, Rawickie Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Rasowych, Drobiu Ozdobnego i Drobnego Inwentarza, wypuściło około 60 gołębi pocztowych, potem salwę honorową oddała delegacja Rawickiego Bractwa Kurkowego.

Obchody 213. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Rawiczu

Starosta Adam Sperzyński przybliżył znaczenie Konstytucji 3 Maja, okoliczności jej uchwalenia i tradycję obchodów na przestrzeni lat.

To nasza duma i chwała - powiedział z kolei poseł na Sejm, Grzegorz Rusiecki. - Określała prawa i obowiązki obywateli, na niej wychowało się kilka pokoleń Polaków. W tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wpisują się dwie daty. 25 lat temu uchwalono obecną Konstytucję, a 18 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, łącząc się z demokratycznymi krajami naszego naszego kontynentu - przypomniał poseł.

Po złożeniu kwiatów przez delegacje samorządowe, służby mundurowe, organizacje społeczne i polityczne oraz młodzież szkolną wraz z nauczycielami, w części artystycznej wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych CKU z Bojanowa.

Przez cały czas uroczystości wartę honorową pełnili harcerze i młodzież z klasy mundurowej I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu

Konstycja 3 Maja. Pierwsza w Europie i druga na świecie

Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku. Regulowała ustrój ówczesnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - po konstytucji amerykańskiej z 1787r. - spisaną ustawą zasadniczą.

Została uchwalona na Sejmie Czteroletnim. Zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła natomiast częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto - czyli zasadę, w myśl której każdy poseł mógł zerwać obrady sejmu. 

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja spotkało się z dezaprobatą republikanów oraz wrogością ze strony Imperium Rosyjskiego. To dlatego, że od 1768 roku Rzeczpospolita Obojga Narodów znajdowała się pod protektoratem rosyjskim. W wojnie - w obronie konstytucji - Polska została pokonana przez wojska rosyjskie Katarzyny Wielkiej, wspierające konfederację targowicką - spisek części polskich magnatów przeciwnych zmianie ustroju Rzeczypospolitej. Konstytucja przestała w praktyce obowiązywać 24 lipca 1792 roku - w momencie przystąpienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej (Źródło: Wikipedia).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy