Reklama

Remont ratusza w Sarnowie. Ustalenia z konserwatorem potrwają dłużej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ze sprawozdania burmistrza

Remont ratusza w Sarnowie. Ustalenia z konserwatorem potrwają dłużej - Zdjęcie główne

foto ze sprawozdania burmistrza

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od minionego roku gmina Rawicz przygotowuje się do modernizacji ratusza w Sarnowie. Wyłoniono firmę, która opracowuje dokumentację. Jak twierdzi burmistrz, ze względu na zbyt dużo ustaleń z konserwatorem, termin zakończenia tych prac przedłużono.

Przygotowywana dokumentacja dotyczy zarówno modernizacji wnętrz, jak i wieży oraz samego wyglądu budynku sarnowskiego ratusza.  Jeśli chodzi o wieżę, to planowana jest wymiana stolarki okiennej, skucie i położenie nowych tynków wewnątrz, montaż nowej instalacji elektrycznej, odnowienie drewnianych podestów, zainstalowanie bezpiecznej drabiny, a także odnowienie detali, oczyszczenie cegły wraz z uzupełnieniem ubytków w fugach.
 

Ratusz w Sarnowie czekają poważne zmiany

 
Prace wewnątrz sarnowskiego budynku mają objąć wymianę instalacji grzewczej, wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, a także oświetlenia. Dokumentacja przewiduje również dokonanie oceny stanu technicznego tynków oraz zaplanowanie prac z ewentualnym ich skuciem i wykonaniem nowych oraz odmalowaniem pomieszczeń. Zmodernizowane zostaną też posadzki i odnowione okna. Pomieszczenia po magazynie opału miałyby zostać zamienione na kuchnię i - jeśli to będzie możliwe - na cele użytkowe zagospodarowanoby również poddasze. 
Remont czeka także elewację. Odnowione mają też być detale architektoniczne, wymienione  orynnowanie i pokrycie dachowe. Zależnie od stanu technicznego, prace mogą objąć też instalację odgromową, kominy i fundamenty oraz renowację drzwi wejściowych. 
Rozwiązania projektowe mają uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami, w tym dostępność architektoniczną i informacyjno-komunikacyjną oraz poprawić efektywność energetyczną obiektu - wskazano w wytycznych dla oferentów.

Projektantka jest rodzinnie związana z Sarnową

Przetarg wygrała Pracownica Projektowała Bożeny Nosiła z Zabrza. Gmina za wykonanie dokumentacji modernizacji ratusza zapłaci jej 124 tys. zł. Burmistrz Grzegorz Kubik zaznacza, że jest to kwota mniejsza o 30% od tej, którą zaplanowała gmina. 
Była to tzw. rażąco niska cena i pracownia musiała złożyć dodatkowe wyjaśnienia, które zostały przez nas przyjęte. Tu nie ma mowy o żadnych materiałach, tylko o tym, na ile wyceniona została praca ludzi - przekazywał burmistrz Grzegorz Kubik.
Projektantka rodzinnie związana z Sarnową ma wykonać dokumentację modernizacji miejscowego ratusza. Wygrała przetarg, choć - jak przyznaje burmistrz - musiała złożyć wyjaśnienia, bo zaproponowała rażąco niską cenę. -  Okazało się, że dla niej to jest zlecenie ambicjonalne - komentował na początku roku burmistrz Grzegorz Kubik.  Włodarz podkreślał, iż projektantka jest osobą związaną rodzinnie z Sarnową i często przyjeżdża w te strony, więc dobrze zna obiekt, nad którym będzie pracować. - Dla niej to jest zlecenie ambicjonalne i tak wykalkulowali z mężem, żeby udało się wygrać przetarg - mówił Kubik.
Sprawdziliśmy oczywiście portfolio i faktycznie pracownia ma doświadczenie jeśli chodzi o zabytkowe obiekty. Z rozmowy już było można wywnioskować, że dokładnie wiedzą o co, chodzi, mają pierwsze pomysły, co mnie bardzo cieszy - podkreślał burmistrz. 

Dokumentacja modernizacji sarnowskiego ratusza ma być gotowa do lipca

Dokumentacja ma kosztować 123.984 zł brutto i być gotowa do lipca.
Projektant uzyskał wytyczne konserwatorskie. Opracowana została ekspertyza ornitologiczna, inwentaryzacja obiektu oraz audyt energetyczny. 24 maja odbyło się spotkanie z projektantem, podczas którego omówione zostały konkretne rozwiązania projektowe. Wykonawca wystąpił z wnioskiem o przedłużenie terminu realizacji zadania, ze względu na opóźnienie w uzyskaniu wytycznych konserwatorskich. Sporządzono i podpisano aneks terminowy - przekazuje burmistrz Grzegorz Kubik.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy