Reklama

Uwaga! Zmiany w wypłatach 500+

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Uwaga! Zmiany w wypłatach 500+ - Zdjęcie główne

500+ | foto adobe stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od nowego roku szykują się zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Najważniejsze to wypłata świadczenia tylko na konto, możliwość składania wniosków wyłącznie przez Internet oraz obsługa programu nie - jak do tej pory - przez ośrodki pomocy społecznej, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dotąd, by otrzymać pieniądze, rodzice składali wnioski do ośrodków pomocy społecznej i to gmina wypłacała 500 plus. Od stycznia przyszłego roku to ma się zmienić. 

Przez internet i na konto

Rządzący chcą, aby od stycznia pieniądze wypłacał i przyjmował wnioski na kolejny okres świadczeniowy - który rozpocznie się 1 czerwca 2022 r. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z obecnymi przepisami, aby otrzymać 500 plus nieprzerwanie, trzeba co roku składać wniosek na nowy okres świadczeniowy. Można to zrobić tradycyjnie - na papierze albo przez internet. Pieniądze wypłacane są w sposób wskazany przez wnioskodawcę - za pośrednictwem poczty, wypłaty gotówkowej lub przelewu bankowego. 

Proponowane przez rządzących zmiany zakładają, że o 500 plus będzie można wnioskować wyłącznie przez internet, a pieniądze będą przelewane na konto. 

Argument władzy 

Planowane rozwiązania - jak uzasadniają wnioskodawcy projektu - mają na celu przede wszystkim zmniejszenie kosztów obsługi programu. Jak podaje ministerstwo rodziny i polityki społecznej, z programu „Rodzina 500 plus” korzysta ponad 6,5 mln dzieci. Od momentu uruchomienia na program wydatkowano ponad 134 mld złotych (stan na grudzień 2020 r.). Łączne koszty obsługi świadczenia 500 plus w latach 2016-2020, czyli od początku funkcjonowania programu, wyniosły przeszło 1,6 mld zł. „Proponowane zmiany mają przynieść oszczędności w tym zakresie. W latach 2022–2032 łączne szacowane koszty obsługi wyniosą około 427 mln zł, co oznacza oszczędności dla budżetu państwa na poziomie około 3,1 mld zł w okresie 10 lat” - szacują autorzy zmian w przepisach.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy