reklama

Prof. Dawid Murawa, znany onkolog, na spotkaniu w Rawiczu. Zachęcał do badań

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Prof. Dawid Murawa, znany onkolog, na spotkaniu w Rawiczu. Zachęcał do badań - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościChirurg, onkolog, działacz społeczny i radny wojewódzki Lewicy - prof. Dawid Murawa przyjechał na spotkanie do Rawicza. Z mieszkańcami powiatu rawickiego spotkał się w klubie "Neptun". Zachęcał, by się badać. Odpowiadał też na pytania uczestników spotkania z sali, jak i z internetu. 
reklama

Prof. Dawid Murawa jest poznaniakiem. Propaguje zdrowy styl życia. Biega i morsuje. Pracuje w szpitalach Wielkopolski i województwa lubuskiego. Spotkał się z mieszkańcami ziemi rawickiej, ale i internautami, którzy oglądali wydarzenie w mediach społecznościowych.

- Prof. Dawid Murawa jest wspaniałym lekarzem, chirurgiem, onkologiem. Jest także radnym wojewódzkim z Lewicy - mówi Dawid Górski, organizator rawickiego spotkania. - Za darmo jeździ z wykładami. W Rawiczu rzadko takie wydarzenia są organizowane. Frekwencja jest dzisiaj dosyć dobra. Myślę, że zorganizujemy w Rawiczu więcej takich spotkań z panem profesorem - dopowiedział. 

Lekarz podkreślał rolę badań, które powinny wykonywać osoby w każdym wieku - nie tylko ci, którzy są w kwiecie wieku, ale także młodzież i osoby w wieku 20-30 lat. Coraz więcej młodych choruje bowiem na raka.

- Jeżeli na przestrzeni czasu, miesiąca - dwóch, objawy się pojawiają, nawracają i nie wiadomo dlaczego, to jest zasadnicza rzecz, żeby zacząć się badać - podkreślał. - Oczywiście, ktoś mi powie, że nie ma terminów albo lekarze nie chcą kierować na badania. Ja to wiem. Albo będziemy mówić o tym, jaki jest system ochrony zdrowia w Polsce, i że on jest dziurawy, bo jest dziurawy, albo mówimy o tym, co powinniśmy robić, jakie są możliwości. Powinniśmy wtedy automatycznie iść do lekarza i ten lekarz, przy konkretnych objawach, musi nas skierować na badania - twierdził.

Jak dodał, polski system ochrony zdrowia ma wysoki wskaźnik, jeśli chodzi o liczbę badań poza NFZ.

- To jest sytuacja, która świadczy o tym, że system państwowy w wielu punktach jest niewydolny. Jest on niewydolny z jednego, prostego powodu: jest skrajnie niska liczba lekarzy i pielęgniarek w Polsce w stosunku do populacji. Jesteśmy pod tym względem w ogonie Europy. Lekarzy rodzinnych brakuje, średnia ich wieku jest bardzo wysoka, a to pokazuje, że system trzeba zmienić. To już jest jednak rola polityków - zauważył prof. Dawid Murawa. 

Profesor podkreślał, że na onkologię trafiają pacjenci, którzy z problemami często mierzą się od kilku miesięcy, ale wcześniej nie podjęto specjalistycznego leczenia, bo np. przedłużyła się diagnostyka. Wielu lekceważy też objawy i nie zgłasza się w ogóle do lekarzy. 

- Jeżeli się pojawiają jakiekolwiek objawy, państwo musicie się badać. Jeżeli nowotwór wykrywamy we wczesnym stadium, w formie małego guza (...), każdy wczesny nowotwór jest wyleczalny. Nieważne, czy to będzie rak trzustki czy piersi - podkreślał prof. Dawid Murawa. 

Lekarz wskazał także, że już na poziomie szkół uczniowie powinni wiedzieć, jak zadbać o swoje zdrowie. 

- Bardzo ważnym elementem byłoby wprowadzenie przedmiotu dotyczącego profilaktyki zdrowotnej na poziomie szkoły podstawowej. Dziecko w wieku 10-11 lat najbardziej chłonie wiedzę. Jeżeli w głowie będzie miało zakodowane prozdrowotne zachowania, to będzie z nich korzystać przez dalszą część życia i potencjalnie to przyniesie dobry profit, o którym marzymy - podsumowuje lekarz. 

Nagranie ze spotkania jest dostępne w mediach społecznościowych. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama