reklama
reklama

W Jagodni już jasno po zmroku. Czas na przejścia dla pieszych w Miejskiej Górce i Karolinkach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: D. Bela (archiwum portalu)/internauta

W Jagodni już jasno po zmroku. Czas na przejścia dla pieszych w Miejskiej Górce i Karolinkach - Zdjęcie główne

Jagodnia | foto D. Bela (archiwum portalu)/internauta

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Skrzyżowanie krajowej „36-tki” z DW434 w Jagodni – gmina Miejska Górka - należy do najbardziej niebezpiecznych w powiecie rawickim. Do wypadków - w tym tych najtragiczniejszych - dochodziło tam zarówno w dzień, jak i w nocy. Po zmierzchu teren był nieoświetlony. Od kilku tygodni to się już jednak zmieniło.
reklama

Zarządcą skrzyżowania w Jagodni jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu. W listopadzie 2021 roku podpisała ona umowę z wykonawcą oświetlenia tego miejsca, opiewającą na kwotę ponad 715 tys. zł. Termin realizacji ustalono na 90 dni od zawarcia dokumentu. 

Jagodnia. Montaż lamp

Zadanie polegało na zaprojektowaniu i budowie oświetlenia na skrzyżowaniu DK36 z DW434 w Miejskiej Górce. Każdy, kto przejeżdża przez to skrzyżowanie, widzi jednak tablicę z nazwą „Jagodnia”. Mijały tygodnie, miesiące, stopniowo zaczęto montaż lamp. Pojawiły się zarówno przy krajowej „36-tce”, jak i od strony drogi wojewódzkiej. Prace prowadzone były również na jezdni. Powstały wysepki i wyspa z azylem (od strony Miejskiej Górki). Przy nowo wybudowanej infrastrukturze postawiono zapory i przynajmniej kilkanaście tablic kierujących U-21. Pełniły one rolę ostrzegawczą.

Skrzyżowanie DK36/DW434. Oświetlenie nie działało

Zapora - szczególnie ta przy skrzyżowaniu DK36 z DW434 - dawała się we znaki kierowcom aut osobowych. Kto ustawił się za blisko zapory, a chciał skręcić w stronę Gostynia, nie widział aut nadjeżdżających od Miejskiej Górki. Zdarzeń drogowych nie brakowało. Po jednym z wypadków utrudnienia trwały kilka godzin. 
 
- Poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu to priorytet - czytaliśmy w komunikacie poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
 
Pod koniec 2022 roku dyrekcja przedstawiła ubiegłoroczne działania na drogach, których celem była właśnie poprawa bezpieczeństwa. Wśród „wyliczanki” GDDKiA była też realizacja pełnego oświetlenia skrzyżowania wraz wykonaniem elementów BRD właśnie na DK36 Miejska Górka.
 
Skontaktowaliśmy się z rzeczniczką poznańskiego oddziału dyrekcji - żeby sprawdzić, czy w komunikacie nie doszło do pomyłki i czy zrealizowano pełne oświetlenie skrzyżowania wraz z elementami bezpieczeństwa ruchu drogowego w Miejskiej Górce? Bo przecież w Jagodni - mimo że latarnie stoją - jak było ciemno, tak ciemno jest. Okazało się, że nie doszło do pomyłki. Jednocześnie rzeczniczka dodała:
 
- Oświetlenie będzie działało w momencie podłączenia do sieci przez gestora. Ustawione oznakowanie ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego - odpowiedziała nam Alina Cieślak z poznańskiego oddziału GDDKiA.
 
Na początku roku zadzwoniliśmy do firmy Enea. Zapytaliśmy, kiedy w planach jest włączenie lamp. Odpowiedź otrzymaliśmy od Mateusza Gościniaka, rzecznika prasowego firmy Enea Operator.
 
- Trwają prace związane z realizacją umowy przyłączeniowej dla zasilania oświetlenia ulicznego w miejscowości Jagodnia, w gminie Miejska Górka. Zgodnie z zawartą z klientem umową przyłączeniową zostaną zrealizowane do 7 czerwca 2023 roku - odpowiedział w e-mailu Mateusz Gościniak.
I doprecyzował.
 
- Projektowane złącze kablowo-pomiarowe zostanie zabudowane w pasie drogi, co oznacza, że wymagane są dodatkowo uzgodnienia dot. organizacji ruchu oraz zgoda na umieszczenie urządzenia w pasie drogi krajowej. Niezbędne prace budowlane planujemy wykonać w marcu. Mając na uwadze bezpieczeństwo i dobro mieszkańców będziemy starali się zrealizować zadanie możliwie jak najszybciej, dopełniając jednak wszelkich obowiązków formalno-prawnych. 

Jest noc, oświetlenie działa

Enea dotrzymała terminów. Od kilku tygodni w nocy światła działają.
 
- Przyłączenie do sieci oświetlenia drogowego zostało przez nas zrealizowane i odebrane już 15 lutego tego roku - przyznał Mateusz Gościniak. - Niezwłocznie zawiadomiliśmy odbiorcę o zakończeniu prac i gotowości dostawy energii elektrycznej dla jego zasilania. Po zawarciu przez odbiorcę umowy, 22 maja zainstalowaliśmy licznik, kończąc zadania będące po naszej stronie - podsumował.

Przejścia dla pieszych w Miejskiej Górce i Jagodni. Będzie jasno po zmroku

Czas na kolejne inwestycje na krajowej "36-tce". Poinformowała o tym GDDKiA. 
 
Podpisaliśmy umowę z wykonawcą na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściach dla pieszych w ciągu DK36 od miejscowości Karolinki do Miejska Górka. Zadanie realizowane jest w ramach Programu Bezpieczna Infrastruktura Drogowa - informuje Alina Cieślak, rzeczniczka poznańskiego oddziału GDDKiA. - Inwestycja polega na zaprojektowaniu i budowie dziewiętnastu doświetleń przejść dla pieszych na wskazanym wyżej odcinku. Wpłynie ona na zwiększenie widoczności, a tym samym poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu.  Celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściach dla pieszych poprzez poprawę widoczności pieszych na przejściach oraz w strefach oczekiwania.
Jak dodaje, wykonawca, którą jest firma Rotomat, zrealizuje zadanie za kwotę 1 348 449,00 zł, a termin realizacji to 170 dni od dnia podpisania umowy. Oświetlenie pojawi się przy blisku dwudziestu przejściach dla pieszych. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama