reklama

W Jutrosinie upamiętnili powstańców wielkopolskich. Wręczono pamiątkowe tabliczki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Jutrosinie upamiętnili powstańców wielkopolskich. Wręczono pamiątkowe tabliczki - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
15
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW Jutrosinie, przy okazji obchodów 104. rocznicy powrotu powiatu rawickiego do Polski, która odbyły się 17 stycznia 2014 roku, wręczono rodzinom uczestników powstania wielkopolskiego 1918-1919 pamiątkowe tabliczki.
reklama

Jak podają źródła historyczne, powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu. Polacy domagali się powrotu ziem pozostających pod zaborem pruskim w obrębie Prowincji Poznańskiej do Polski, umacniającej już w tym czasie niepodległość. Zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze. W walkach uczestniczyli także mieszkańcy dzisiejszego powiatu rawickiego, w tym gminy Jutrosin. 

Kolejni w gronie

Wiele gmin powiatu rawickiego, np. Rawicz, Bojanowo czy Miejska Górka, prowadzi cykliczne akcje mające na celu odnajdywanie rodzin powstańców i wręczanie im pamiątkowych tabliczek, które umieszczane są na grobach uczestników powstańczych walk. Do akcji często włączają się lokalne stowarzyszenia. Do tego grona dołączyła gmina Jutrosin. 

reklama

Z miłości do lokalnej historii

Akcję w gminie Jutrosin przeprowadzili członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Jutrosińskiej. 1 listopada 2023 roku, za zgodą miejscowego proboszcza, przeprowadzili oni kwestę na jutrosińskim cmentarzu, podczas której zebrali pieniądze na sfinansowanie pierwszej partii tabliczek. Jak przekazał Ireneusz Mikołajewski, prezes TMZJ, podczas wręczania tabliczek, stowarzyszenie podjęło się zorganizowania akcji oznaczania powstańczych grobów dla zachowania pamięci o lokalnych bohaterach.

- Jest to pierwsza edycja wydarzenia, która będzie kontynuowana w kolejnych latach. Na wniosek rodzin powstańców wielkopolskich zostały przygotowane tabliczki, które w dniu dzisiejszym zostaną przekazane rodzinom powstańców w celu umieszczenia ich na grobach - wskazał.

reklama

Jak przekazał nam Adam Grzelak, członek zarządu TMZJ oraz autor dwóch książek o powstaniu, na terenie gminy Jutrosin jest kilkadziesiąt takich mogił.

Początek listy 

Podczas uroczystości wręczono 9 pierwszych tabliczek, które odebrali członkowie rodzin powstańców. Pierwsze oznaczenia odebrali:

  • Leszek Waściński - wnuk powstańca kompanii jutrosińskiej Franciszka Durczyńskiego,
  • Aleksy Kycler - bratanek powstańca kompanii jutrosińskiej Stanisława Kyclera,
  • Halina Osińska - wnuczka powstańca kompanii góreckiej Ignacego Dudziaka,
  • Andrzej Lis - syn powstańca kompanii góreckiej Stanisława Lisa,
  • Rafał Kolańczyk - wnuk powstańca kompanii ze Słupii Kapitulnej Wawrzyńca Kolańczyka,
  • Elżbieta Grzelak - wnuczka powstańca kompanii jutrosińskiej Ludwika Adamczaka,
  • Danuta Gurbiel - wnuczka powstańca kompanii jutrosińskiej Romana Małeckiego,
  • Eugenia Cierniewska - córka powstańca kompanii koźmińskiej Stefana Wojciechowskiego,
  • Tomasz Fengler - prawnuk powstańca Franciszka Małygi.
 

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama