reklama
reklama

W Lesznie powstał pierwszy w mieście ogród deszczowy

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W ostatnim czasie, w okolicach stadionu żużlowego przy ul. 17 stycznia w Lesznie zakończyły się prace związane z budową pierwszego w mieście ogrodu deszczowego. Na czym polega to rozwiązanie? Jaka jest główna funkcja tego terenu i, w jaki sposób będą mogli korzystać z niego mieszkańcy?
reklama

Od lat teren przy ulicy 17 stycznia w Lesznie był niezagospodarowany. Piaszczysty plac pełnił sporadycznie funkcję parkingu i swoim wyglądem odstraszał przechodzące obok osoby. 

Był terenem zdegradowanym, nieestetycznym i mało reprezentacyjnym, choć niezwykle istotnym dla mieszkańców pobliskich nieruchomości - przekazuje Paulina Janowicz z biura prasowego prezydenta miasta Leszna.

Dodaje że, pomysł na przekształcenie tego terenu w przestrzeń z zielenią wynikał między innymi z działań podejmowanych w ostatnim czasie przez miasto w celu zrównoważonego zarządzania środowiskiem i odbudowy ekosystemu oraz ochrony mieszkańców pobliskich terenów przed podtopieniami. 

Ma zbierać wodę

Podstawową funkcją ogrodu ma być gromadzenie wody opadowej pochodzącej z pobliskich terenów.

Zadaniem ogrodów deszczowych jest gromadzenie wód opadowych z powierzchni nieprzepuszczalnych  i ich przesiąkanie w głąb ziemi, przeciwdziałanie powstawaniu wyspy ciepła, zwiększanie bioróżnorodności i zapobieganie lokalnym podtopieniom w trakcie nawalnych opadów - wyjaśnia przedstawicielka  biura prasowego.

Dzięki specjalnemu wyprofilowaniu terenu, w zagłębieniach utworzono żwirowe niecki, w których podczas nawalnych opadów gromadzi się woda. Na terenie ogrodu wykonano też nowe nasadzenia roślin, które wspomagają oczyszczanie wody z zanieczyszczeń. 

Kto będzie mógł korzystać z ogrodu deszczowego?

Mimo, że nadrzędną funkcją terenu jest gromadzenie wody, to na co dzień mogą korzystać z niego mieszkańcy.

Obiekt będzie ogólnodostępny dla mieszkańców i może być wykorzystywany rekreacyjnie, w tym celu zamontowano drewniane podesty, po których można przejść lub usiąść. Należy jednak pamiętać o nadrzędnej funkcji terenu i o tym, że po intensywnych opadach deszczu będzie tam zgromadzona woda - informuje Paulina Janowicz.

Ile to kosztowało?

Cała inwestycja kosztowała Miasto Leszno ponad pół miliona złotych. Park został wykonany w ramach projektu Zielone Leszno.

reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama