Reklama

W niedzielę wybory. Zobacz zasady głosowania i rygoru sanitarnego

Opublikowano:
Autor:

W niedzielę wybory. Zobacz zasady głosowania i rygoru sanitarnego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W najbliższą niedzielę - 12 lipca - wybierzemy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jak głosować i jaki rygor sanitarny obowiązuje w związku z zagrożeniem epidemiologicznym?

Lokale wyborcze będą czynne od 7.00 do 21.00. Na terenie powiatu rawickiego głosować będzie można w 43 obwodach wyborczych [dokładne adresy lokali wyborczych na naszym terenie znajdziesz PONIŻEJ]. Uprawnionych do głosowania w powiecie rawickim jest 45.867 osób.

Idąc na wybory, pamiętajmy, by zabrać dokument tożsamości - dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Warto też mieć własny długopis.

Osoby powyżej 75. roku życia lub niepełnosprawne (w stopniu umiarkowanym lub znacznym) mogą głosować przez pełnomocnika. Osoby niewidome lub niedowidzące będą mogły głosować z wykorzystaniem nakładki brajlowskiej.

WAŻNE!
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że 8 lipca 2020 r. weszła w życie zmiana rozporządzenia Ministra Zdrowia, zgodnie z którą obwodowa komisja wyborcza w pierwszej kolejności zapewnia obsługę:
- osób powyżej 60. roku życia,
- kobiet w ciąży,
- osób z dzieckiem do lat 3,
- osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Jaki rygor sanitarny obowiązuje w lokalach wyborczych w związku z zagrożeniem epidemiologicznym?

- w lokalu wyborczym przebywać powinno jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 4 metry kwadratowe, z wyłączeniem członków komisji wyborczej, mężów zaufania i obserwatorów społecznych,

- członkowie komisji muszą być wyposażeni w specjalne środki ochrony osobistej, między innymi jednorazowe rękawiczki - każdy otrzyma tyle rękawic, aby mógł je zmieniać co godzinę - oraz przyłbice lub półmaski i płyn do dezynfekcji,

- w trakcie głosowania kilkukrotnie przeprowadzona zostanie dezynfekcja klamek, urn wyborczych, stołów, urządzeń higieniczno-sanitarnych, uchwytów, włączników światła oraz pozostałych powierzchni, na kontakt z którymi narażeni są wyborcy.

- lokale mają być wietrzone przez 10 minut, nie rzadziej jednak niż co godzinę,

- w lokalach musi znajdować się odrębne pomieszczenie na pakiety zwrotne z głosowania korespondencyjnego, będą one musiały odczekać co najmniej dobę, zanim komisja zacznie je przeliczać,

- wyborcy przy wejściu do lokalu mają mieć do dyspozycji płyn dezynfekcyjny,

- każdy głosujący powinien posiadać zasłonę na usta i nos, którą zdejmie tylko w chwili weryfikacji tożsamości przez członka komisji wyborczej.

Jak głosować w lokalu wyborczym i oddać ważny głos?

Na każdej karcie umieszczona będzie informacja o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu. Wyborca oddaje głos na jednego z kandydatów, którego nazwisko znajduje się na karcie do głosowania, stawiając w kratce obok jego nazwiska znak „x”.

Za nieważny uznaje się głos:

- oddany na karcie do głosowania, na której wyborca umieścił znak „×” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata,
- oddany na karcie do głosowania, na której wyborca nie umieścił znaku „×” przy żadnym z nazwisk kandydatów.

Jak przypomina Państwowa Komisja Wyborcza, w Polsce karta do głosowania posiada dwie pieczęci. Pieczęć PKW jest nadrukowana na karcie i ma kolor czarny. Druga pieczęć, stawiana ręcznie przez właściwą obwodową komisję wyborczą, może mieć dowolny kolor. Karta do głosowania ma ścięty prawy górny róg, co jest niezbędne dla umożliwienia oddania głosu osobom niewidomym.

KANDYDACI

Andrzej Sebastian Duda - lat 48, wykształcenie wyższe prawnicze, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkały w Krakowie, nie należy do partii politycznej.

Rafał Kazimierz Trzaskowski - lat 48, wykształcenie wyższe politologiczne, miejsce pracy: Urząd m.st. Warszawy, zamieszkały w Warszawie, członek Platformy Obywatelskiej RP.

ZOBACZ, GDZIE MOŻNA GŁOSOWAĆ [ADRESY OBWODOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH]

Bojanowo 

Jutrosin


Miejska Górka

Pakosław

Rawicz

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE