Reklama

W Pakosławiu likwidują inkaso. Dlaczego?

Opublikowano:
Autor:

W Pakosławiu likwidują inkaso. Dlaczego? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Radni podjęli decyzję o likwidacji poboru podatków: rolnego, leśnego i od nieruchomości w drodze inkasa. Zmiana nastąpi od stycznia przyszłego roku.

Jak tłumaczyła na sesji, była dziś skarbnik gminy Teresa Miernik, jednym z głównych powodów likwidacji inkasa jest zmiana przepisów dotycząca ochrony danych osobowych (uchwalona w 2018 r.).

- Zachowanie obecnej formy poboru podatków - w drodze inkasa - napotyka na wiele problemów - dodała Teresa Miernik.

Przyznała, że liczba wpłat dokonywanych za pośrednictwem sołtysów z roku na rok ulega zmniejszeniu.

- Z kolei, zwiększa się ilość wpłat dokonywanych w formie bezgotówkowej - przelewem. Trzeba pamiętać, że sołtys jako inkasent odpowiada za podatek pobrany, a nie wpłacony całym swoim majątkiem bez żadnych wyjątków, nie posiadając żadnego ubezpieczenia w przypadku utraty zebranych podatków - podkreśliła urzedniczka.

W sytuacji coraz powszechniejszego obrotu bezgotówkowego i dostępności do bankowości elektronicznej, władze gminy postanowiły zrezygnować z poboru podatków przez inkasentów.

Co jednak w przypadku osób starszych, które nie mają dostępu do internetu?

- Jeśli jakaś osoba starsza, schorowana poprosi zaufaną osobę o dokonanie na jej rzecz zapłaty podatku - taką możliwość daje wprowadzony w 2015 roku do ordynacji podatkowej przepis, zgodnie z którym zapłata podatku może nastąpić także przez inny podmiot niż podatnik - w przypadku, gdy kwota nie przekracza 1.000 zł - wyjaśnia Teresa Miernik.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE