Szacowana wartość zadania to około 20 tys. zł, z czego wnioskowane dofinansowanie ma wynieść 80% wartości zadania. Pieniądze pochodzić będą z programu "Innowacyjna zielona infrastruktura i ochrona bioróżnorodności 2024", finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Wnioski o dofinansowanie można było skałdać do 15 stycznia 2024 roku. WFOŚiGW, w myśl regulaminu programu, ma 40 dni na ich rozpatrzenie, ale zastrzega, że termin ten może zostać wydłużony. Zadanie, które uzyska dofinansowanie powinno zostać wykonane do końca 2024 roku.
Koncepcja muralu została przedstawiona wykonawcy - w związku z tym, że nowy mural ma powstać w pobliżu poprzedniego (urząd) gmina zamierza podjąć współpracę z tym samym twórcą.
- Treść muralu będzie nawiązywała do rawickich plant. Chcemy podpisać umowę z tym samym wykonawcą, żeby kontynuować pewien pomysł i rękę graficzną - wyjaśnia burmistrz Grzegorz Kubik.
Piotr Topczyłko, czyli "Vinci Maluje" jest autorem dwóch innych murali znajdujących się w mieście. Powstały one w 2018 roku i cały czas robią wrażenie nie tylko na mieszkańcach, ale także na osobach odwiedzających Rawicz.
Murale w Rawiczu. W 380. rocznicę założenia miasta
Pierwsze dzieło "Vinci" znajduje się na dużej ścianie budynku Urzędu Miasta w Rawiczu, tuż przy głównym wejściu. Ten mural był formą upamiętnienia 380-lecia założenia miasta. Projekt i wykonanie kosztowało 16 tysięcy złotych brutto.
- Chciałem, żeby projekt nawiązywał do budynku - linie są kontynuacją sąsiadujących elewacji. Natomiast centralny punkt projektu jest w kształcie dziurki od klucza. Przez nią widoczny jest ratusz, który jest kluczowym i symbolicznym miejscem rawickiej starówki - wyjaśniał wówczas artysta. - Chciałem również pokazać kilka kluczowych dla miasta symboli. Jest tutaj na przykład herb, data lokacji Rawicza, przestrzenny plan miasta.
Murale w Rawiczu. Na murze więzienia - w 100. rocznicę powstania wielkopolskiego
Kolejny "zdobi" część muru okalającego Zakład Karny w Rawiczu. Celem tego przedsięwzięcia było przypomnienie lokalnej społeczności o wydarzeniach związanych z dążeniami niepodległościowymi Polaków. Dzieło idealnie wpisało się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.Projekt przedstawia bitwę o Rawicz, która była konsekwencją powstania wielkopolskiego, setną rocznicę tych wydarzeń akcentuje wielki symbol 100, na pierwszym planie pojawia się natomiast portret Ignacego Buszy - jednego z dowódców powstania na ziemi rawickiej.
Mural jest częścią realizacji przez gminę Rawicz - przy współpracy Muzeum Ziemi Rawickiej, Domu Kultury w Rawiczu i Zakładu Karnego w Rawiczu – projektu w ramach ogólnopolskiego programu „Niepodległa” pod nazwą „Rawickie drogi do Niepodległości – Spadkobiercy Wolności”.
Wybór miejsca realizacji przedsięwzięcia nie był przypadkowy. Ogromne połacie muru, u zbiegu głównych arterii miejskich, doskonale nadają się do prezentacji tego typu dzieł. Jednak główne znaczenie odegrała historia Zakładu Karnego w Rawiczu, która zajmuje szczególne miejsce w dziejach Polski. To w rawickim więzieniu kary pozbawienia wolności odbywało wielu patriotów - bohaterów walki o niepodległość.
Mural zajmuje ponad stumetrową powierzchnię na narożniku muru, u zbiegu ulic: 17 Stycznia i Wały Powstańców Wielkopolskich, a wykonała go firma „Vinci Maluje” z Ełku.