W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, uczniowie i nauczyciele, poczty sztandarowe ochotniczej straży pożarnej w Sobiałkowie i parafii pod wezwaniem Świętego Jakuba w Sobiałkowie, zaproszeni goście, zespół śpiewaczy "Włościanie" oraz mieszkańcy Sobiałkowa. Rozpoczęło się ono odśpiewaniem hymnu, a następnie głos zabrał burmistrz Miejskiej Górki - Karol Skrzypczak.
- W tym roku przypada 105. rocznica powstania wielkopolskiego. (...) Ta część Wielkopolski, na której my się znajdujemy, czyli właśnie Miejska Górka była jego bardzo ważnym punktem - zaznaczył przypominając przy okazji, że w tym roku w imieniu mieszkańców powiatu rawickiego wraz ze starostą Adamem Sperzyńskim i wójtem Pakosławia - Piotrem Skrzypkiem uczestniczyli rownież w uroczystości w Warszawie, gdzie złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Włodarz Miejskiej Górki zaznaczył także, że Sobiałkowo będzie kolejnym punktem w gminie upamiętniającym powstańców.
- Od około 40 lat naprzeciwko urzędu gminy mieści się tablica pamiątkowa - w miejscu, gdzie stał budynek będący siedzibą władz powstańczych. Z okazji setnej rocznicy wybuchu powstania wybudowaliśmy salę sportową w Miejskiej Górce, która nosi imię powstańców wielkopolskich i tam również znajduje się tablica pamiątkowa. Niedawno odsłanialiśmy tablicę upamiętniającą szpital polowy, który działał w obecnych Warsztatach Terapii Zajęciowej, czyli w budynku przy kościele. Mamy również na cmentarzach w Miejskiej Górce, Kołaczkowicach i w Konarach mogiły poległych. Niewiele jest natomiast informacji o tym, że w tym budynku w czasie powstania wielkopolskiego mieściła się szkoła podoficerska, trwało to zapewne kilka miesięcy, ponieważ później armia wielkopolska uczestniczyła w wojnie polsko-bolszewickiej - mówił Karol Skrzypczak.
Poinformował jednak, że znalezione zostało jedno zdjęcie, które ten fakt potwierdza i je również można było podczas uroczystości obejrzeć. Następnie, wraz z dyrektorem szkoły, Krzysztofem Jóźwikiem dokonał oficjalnego odsłonięcia tablicy pamiątkowej, na której widnieje napis: "W czasie Powstania Wielkopolskiego w tym budynku mieściła się Szkoła Podoficerska 11 Pułku Strzelców Wielkopolskich". Poświęcił ją ksiądz proboszcz Bogdan Górniak, a delegacja uczniów złożyła pod tablicą wiązankę kwiatów.
- Serdecznie dziękuję państwu za udział w dzisiejszej uroczystości i za ufundowanie tej tablicy - powiedział na koniec dyrektor placówki. - Cieszę się, że tablica będzie nam przypominać ważne z punktu widzenia historii Polski wydarzenia - skitował Jóźwik.
Po wykonaniu przez "Włościan" utworu patriotycznego, uczestnicy wydarzenia przemaszerowali w pochodzie prowadzonym przez Jakuba Kupczyka z OSP do świetlicy wiejskiej. Tam na wszystkich czekał ciepły poczęstunek. Przygotowano nie tylko kawę i słodkości, ale także kilka rodzajów zup.