Reklama

W Miejskiej Górce w tym roku wydadzą ponad 20 mln zł na drogi

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

W Miejskiej Górce w tym roku wydadzą ponad 20 mln zł na drogi - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Za kilka dni okaże się, czy gmina Miejska Górka rozstrzygnie przetarg na remont kilkunastu ulic w mieście i na wsiach. Jeśli inwestycja będzie realizowana, to w tym roku samorząd przeznaczy na inwestycje drogowe ponad 20 mln zł.

Z programu „Polski Ład” gmina Miejska Górka otrzymała 8 mln zł na remont kilkunastu ulic w mieście i na wsiach.

- Zakres prac jest bardzo duży, dlatego gdy tylko otrzymamy promesę, zaczynamy działać. To są drogi i ulice, które już są wyposażone w infrastrukturę, brakuje im tylko dobrej nawierzchni - zaznaczał kilka miesięcy temu burmistrz Karol Skrzypczak, zanim ogłoszono przetarg na to przedsięwzięcie.

Które drogi w gminie Miejska Górka będą remontowane?

Inwestycja obejmie 13 ulic - większość w mieście, trzy na terenach wiejskich. Łączna długość dróg wynosi niespełna 3,6 km, z czego budowa dotyczy 2,63 km, a modernizacja 0,95 km. Część ulic będzie miała nawierzchnię asfaltową, niektóre odcinki zostaną utwardzone kostką brukową. Przy drogach powstaną chodniki. Inwestycje mają być prowadzone na ulicach:

  • Miejska Górka: ulice - Spacerowa, Kalinowa, Wierzbowa, Kwiatowa, Łąkowa, Poprzeczna, Południowa, Tęczowa, a także część ulic Niepodległości i Zacisze
  • Dąbrowa: ul. Ogrodowa
  • Gostkowo
  • Konary: tzw. Zapłocie
 - Na to zadanie otrzymaliśmy z Polskiego Ładu wsparcie w wysokości 8 mln zł 100 tys.zł, a w budżecie mieliśmy zarezerwowaną kwotę 9 mln zł. Wniosek był jednak składany w sytuacji, kiedy nie było szaleństwa inflacyjnego, wojny na Ukrainie, więc sytuacja na rynku budowlanym wyglądała zupełnie inaczej. Ogłaszając przetarg, zwiększyliśmy też trochę zakres prac. Tam, gdzie na niektórych fragmentach konieczna byłaby budowa kanalizacji deszczowej, dołożyliśmy także ten element. W niektórych miejscach dołożyliśmy też oświetlenie uliczne - mówił burmistrz Karol Skrzypczak podczas sesji 11 maja, już po otwarciu ofert w przetargu.

Uda się rozstrzygnąć przetarg na remont kilkunastu ulic?

Żeby umożliwić start większej liczby firm w przetargu, podzielilono te zadania na cztery pakiety. Najtańsze oferty złożyły dwie firmy i - jak przekazuje burmistrz - ich suma opiewa na 11 mln 700 tys zł. Oznacza to, że jeśli gmina chce rozstrzygnąć przetarg i przystąpić do realizacji inwestycji, musi zwiększyć wkład własny i znaleźć w budżecie jeszcze niecałe 3 mln zł.

- Czyli, jeśli państwo radni wyrażą zgodę, musimy w najbliższych dniach dokonać przemodelowania naszego budżetu - zaznacza Karol Skrzypczak. - Te zadania bedą zakończone w tym toku, bo gdybyśmy wydłużyli termin realizacji, to dla fim byłoby większe ryzyko jeszcze wyższych cen. Stąd decyzja, żeby inwestycję zakończyć i rozliczyć w tym roku.

Najwięcej inwestycji drogowych w gminie Miejska Górka od 32 lat

Burmistrz Karol Skrzypczak poinformował także radnych i sołtysów, że zakres prac drogowych realizowanych w tym roku w gminie jest nawiększy od początku istnienia samorządu, czyli od 32 lat. 

- Dodtąd nie mieliśmy tak ogromnej kwoty przeznaczonej na drogi. Przypomnę, że oprócz wykonania pięciu bezpiecznych przejść dla pieszych za około 1mln zł, będziemy remontowali trzy drogi w ramach Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, trwa modernizacja drogi Konary - Ostrobudki i ulicy Podgórnej w mieście. Wspólnie z powiatem naprawimy drogę w Niemarzynie za ponad 4 mln zł. Za chwilę ogłosimy przetarg na drogę od ronda na osiedlu do domu doktora Golińskiego. Jeśli rozstrzygniemy ten przetarg na kilkanaście ulic, to  wychodzi nam grubo powyżej 20 mln zł wydanych w tym roku na drogi. Jest to kwota ogromna - wyliczał burmistrz Miejskiej Górki.

Zdzisław Goliński: Trzeba wykorzystać te pięć minut

Włodarz gminy uprzedził radnych, że zapewnienie wkładu własnego dla tych dużych inwestycji oznacza jednocześnie oszczędności w innych drobniejszych zadaniach na wsiach, czy w szkołach.

- Albo realizujemy dużo zadań bieżących, ale zapominamy o tych milionach, które możemy pozyskać, albo spinamy się i korzystamy z tego, co udało się zdobyć - tłumaczył. -  Znając radnych od lat, wiem, że wybierzemy opcję rozwoju i postaramy się pozyskać tyle, ile się da. Nie będziemy tylko czekać i narzekać.

Uchwałę o stosownych zmianach w budżecie radni podejmą na kolejnym posiedzeniu, które ma być zwołane w ciągu kilku kolejnych dni. 

- Głupotą byłoby nieskorzystanie z tych 5 minut, jakie mamy i nie dokonanie takiego skoku rozwojowego, czyli zaniechanie tych inwestycji. Trzeba szeroko zainwestować jak najszybciej - skwitował przewodniczący rady Zdzisław Goliński.

Przterag na przedszkole zawieszony

Drugą sporą inwestycją, na którą gmina także stara się o śpieniądze z Polskiego Ładu jest budowa nowego przedszkola i żłobka. Ma ono powstać na działce przy obecnym kompleksie szkolnym w Miejskiej Górce.

- Póki co, zawiesiliśmy ogłoszenie przetargu na budowę przedszkola, bo gdy składaliśmy wniosek o dofinansowanie, zakładalismy, że jego budowa może kosztować około 10 mln zł i wnioskowaliśmy o połowę tej sumy. Teraz koszty takiej inwestycji to między 15 a 20 mln zł, stąd znów staramy się o kolejne 9 mln zł dodatkowego wsparcia. Jeśli je otrzymamy, to wtedy będziemy mieć już 13 mln zł i możemy myśleć o realizacji inwestycji - informuje burmistrz Karol Skrzypczak. Jak twierdzi, decyzja w tej sprawie powinna zapaść w ciągu najbliższych tygodni. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy