Przygotowania do inwestycji w Sarnowie rozpoczęto od opracowania niezbędnej dokumentacji. Miała ona objąć zarówno modernizację wnętrz, jak i wieży oraz sam wygląd budynku sarnowskiego ratusza.
Przetarg na jej wykonanie wygrała Pracownia Projektowała Bożeny Nosiła z Zabrza. Gmina za wykonanie dokumentacji modernizacji ratusza zapłaci jej 124 tys. zł.
Burmistrz Grzegorz Kubik podkreślał również, iż projektantka jest osobą związaną rodzinnie z Sarnową i często przyjeżdża w te strony, więc dobrze zna obiekt, nad którym będzie pracować.
- Dla niej to jest zlecenie ambicjonalne i tak wykalkulowali z mężem, żeby udało się wygrać przetarg - mówił Kubik. - Sprawdziliśmy oczywiście portfolio i faktycznie pracownia ma doświadczenie jeśli chodzi o zabytkowe obiekty. Z rozmowy już było można wywnioskować, że dokładnie wiedzą o co chodzi, mają pierwsze pomysły, co mnie bardzo cieszy.
Co trzeba zrobić w ratuszu?
Jeśli chodzi o wieżę, to konieczna jest wymiana stolarki okiennej, skucie i położenie nowych tynków wewnątrz, montaż nowej instalacji elektrycznej, odnowienie drewnianych podestów, zainstalowanie bezpiecznej drabiny, a także odnowienie detali, oczyszczenie cegły wraz z uzupełnieniem ubytków w fugach.
Prace wewnątrz sarnowskiego budynku mają objąć wymianę instalacji grzewczej, wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, a także oświetlenia. Dokumentacja przewiduje również dokonanie oceny stanu technicznego tynków oraz zaplanowanie prac z ewentualnym ich skuciem i wykonaniem nowych oraz odmalowaniem pomieszczeń. Zmodernizowane zostaną też posadzki i odnowione okna. Pomieszczenia po magazynie opału miałyby zostać zamienione na kuchnię. Jeśli to będzie możliwe, na cele użytkowe zagospodarowane zostanie również poddasze.
Remont czeka także elewację. Odnowione mają też być detale architektoniczne, wymienione orynnowanie i pokrycie dachowe. Zależnie od stanu technicznego, prace mogą objąć też instalację odgromową, kominy i fundamenty oraz renowację drzwi wejściowych.
Rozwiązania projektowe mają uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami, w tym dostępność architektoniczną i informacyjno-komunikacyjną oraz poprawić efektywność energetyczną obiektu.
wizualizacja UMiG Rawicz
Dokumentacja jest gotowa
Projektant najpierw uzyskał wytyczne konserwatorskie, bo obiekt znajduje się w ścisłym rejestrze zabytków. Opracowana została ekspertyza ornitologiczna, inwentaryzacja obiektu oraz audyt energetyczny.
- Dokumentacja jest już gotowa. Koszt prac szacowany jest na 3,5 mln zł. To, między innymi wymiana okien, remont wieży, nowa elewacja, wymiana instalacji, a wszystko to musi być uzgadniane z konserwatorem zabytków - przekazuje burmistrz Grzegorz Kubik.
Póki co, inwestycja w Sarnowie nie została wpisana do budżetu gminy na rok 2023. Obecnie samorząd nie posiada pieniędzy na jej realizację. Nie wiadomo więc, kiedy budynek doczeka się modernizacji.
Ratusz w Sarnowie wybudowany został na środku sarnowskiego rynku w 1837 roku. W 1870 podczas przebudowy wzbogacił się o bogato zdobioną wieżę zegarową w stylu neogotyckim. Od roku 1970 budynek znajduje się w rejestrze zabytków.
Obecnie znajduje się w nim filia rawickiej biblioteki. Swoją siedzibę ma w nim także klub seniora "Jesienny Liść" oraz rada osiedla. Dwa razy w tygodniu w ratuszu odbywają się w próby chóru im. Karola Kurpińskiego.
Sala główna służy do organizacji różnych okolicznościowych wydarzeń, można w niej również wziąć ślub cywilny.