„Wiatr jednak okazał się silniejszy niż skrzydło wiatraka” - taki wpis kilka dni temu pojawił się w mediach społecznościowych na profilu „Jutrosin. Dzieje się”.
Okazało się, że wiatr uszkodził stojący nad zalewem drewniany wiatrak.
- Odpadło jedno z czterech śmigieł - potwierdza wiceburmistrz Marek Glura. Przyznaje, że element, który odpadł niestety nie nadaje się już do rekonstrukcji i ponownego montażu.
- Materiał, z którego wykonany jest wiatrak nie należy do trwałych - na pewno nie przetrwa to 100 lat, jak te zabytkowe, dlatego musimy pomyśleć o wykonaniu nowego elementu. Póki co, zabezpieczymy uszkodzone elementy, a naprawę wiatraka planujemy latem. Wtedy członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Jutrosińskiego Sportu zamierzają przeprowadzić malowanie i konserwację budowli. Przy okazji postawionego rusztowania, my dokonany wszelkich potrzebnych napraw - zapewnia Marek Glura.
Wiatrak przywędrował z Dubina
Rekonstrukcji zabytkowego wiatraka z Dubina i postawienia go nad zalewem w Jutrosinie dokonał w 2014 roku Zakład Ogólnobudowlany Piotra Nadolnego z Grodziska.Wartość prac zamknęła się kwotą 311.476 zł, z czego 80% stanowiło dofinansowanie.
- Wiatrak - wybudowany w roku 1797 roku - pomimo fatalnego stanu technicznego cały czas znajdował się jako obiekt zabytkowy pod szczególnym nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po kilku latach uzgodnień udało się opracować stosowną dokumentację, załatwić niezbędne formalności oraz zdobyć dofinansowanie kosztów przedsięwzięcia z funduszy unijnych - mówił wówczas Zbigniew Koszarek, ówczesny burmistrz, dodając, że w podstawę budowli wmontowano pozostałości zabytkowego wiatraka w Dubinie.
Obiekt od czerwca 2014 roku stał się atrakcją turystyczną i doskonałym punktem widokowym na zalew i okolice. Wiatrak swoje podwoje otwiera przy okazji większych imprez. Wówczas można nie tylko zobaczyć jego wnętrze, ale też wspiąć się na najwyższą jego kondygnację i podziwiać panoramę okolic Jutrosina.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.