reklama

Więcej zieleni na rawickim rynku. Rozpoczynają się konsultacje z projektantem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: J. Pawlak

Więcej zieleni na rawickim rynku. Rozpoczynają się konsultacje z projektantem - Zdjęcie główne

foto J. Pawlak

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościBurmistrz Grzegorz Kubik 5 sierpnia 2024 roku zaprasza mieszkańców Rawicza na spotkanie z projektantem Romanem Rutkowskim, który od kilku miesięcy na zlecenie urzędu opracowuje projekt dodatkowych przestrzeni zielonych w ścisłym centrum miasta.  
reklama

Zgodnie z ubiegłorocznym zapowiedziami burmistrza, rozpoczynają się prace związane z większym zazielenieniem rawickiego rynku.

W związku z nowymi rządowymi wytycznymi dla konserwatorów zabytków, mogą oni zezwalać na większą niż dotychczas ilość zieleni w historycznych przestrzeniach takich jak rynki miast. Kiedy rawicki rynek był projektowany, na jego płycie mogło pojawić się maksymalnie 12 dodatkowych młodych drzew. Był to wynik negocjacji burmistrza i projektanta z konserwatorem zabytków.

Burmistrz zaprasza mieszkańców Rawicza na spotkanie w sprawie zieleni na rynku

Obecnie jest możliwość zwiększenia liczby nasadzeń, z czego gmina Rawicz chce skorzystać.

 - Zadeklarowałem w moim programie na lata 2024-2029, że na rynku pojawi się więcej zieleni zgodnie z oczekiwaniem mieszkańców. Zgadzam się z nimi, jednak musimy pamiętać, że w czasie projektowania rynku wykorzystaliśmy maksymalne możliwości w negocjacjach z konserwatorem. W ostatnim czasie przepisy się zmieniły i możemy podejść do tego tematu ponownie. Na spotkanie zapraszam wszystkie osoby, które w ostatnich latach dzieliły się swoimi wątpliwościami dotyczącymi małej ilości zieleni na rynku lub nie brały udziału w poprzednich konsultacjach. Teraz jest na to najlepszy moment. Będzie z nami projektant rynku, który zaproponuje swoje rozwiązania - mówi burmistrz Grzegorz Kubik.

Spotkanie dotyczące nowych nasadzeń zieleni odbędzie się 5 sierpnia o godzinie 16:30 w rawickim ratuszu.  

Co się może zmienić na rawickim rynku?

 Wstępne ustalenia w tej kwestii zostały poczynione już w minionym roku. Sprawą zajmuje się projektant rawickiego rynku, czyli Roman Rutkowski.

- To jest sprawa dużo prostsza niż kiedyś. Mniej więcej dwa lata temu klimat wśród konserwatorów się zmienił. Wówczas przyszły z Warszawy od generalnego konserwatora zabytków, a właściwie od ministra kultury, oficjalne wytyczne, że do zagadnienia zieleni w zabytkowych przestrzeniach publicznych należy inaczej podchodzić, że ma być jej więcej - mówił Rutkowski.
Na konferencji prasowej w listopadzie 2023 roku podkreślał, że kiedyś rynki w miastach w większości były puste, bezdrzewne, dawniej do miast uciekało się bowiem przed przyrodą - chodziło o to, by było wygodniej - w miarę sucho, bez liści, śniegu. Drzewa w centrach pojawiły się dopiero około XIX wieku.
 - Projektując właśnie tego rodzaju przestrzenie publiczne, zawsze bardzo wgłębiamy się w historię danego miasta. Tak było w Rawiczu. Projektowaliśmy rynek i dwa deptaki - na razie niezrealizowane. Dysponowaliśmy wówczas wytycznymi konserwatorskimi sformułowanymi przez ówczesnego konserwatora, Małgorzatę Mikołajczak. One jasno mówiły, że nie należy dzielić zielenią przestrzeni rynku. Należy po prostu eksponować zabytkowe, wyrafinowane w swojej architekturze detale elewacji, a nadrzędną wartością jest tutaj przestrzeń - przypominał Rutkowski.
Relacjonował, że rozmowa o drzewach była bardzo poważna. Początkowo ówczesna konserwator mówiła nawet o wycince tych rosnących koło ratusza, a tym bardziej - jak mówił - w ogóle nie chciała słyszeć o dodatkowych drzewach, ale ostatecznie udało się zasadzić ich 12 i zaprojektować je także w przestrzeni deptaków.

- Tyle się dało zrobić w tamtych czasach. Na więcej zgody nie było, choć proponowałem też zieleń dookoła rynku. Pani konserwator powiedziała, że tak nigdy nie było, że trzeba wyeksponować bryłę ratusza właśnie w pustce rynkowej, że nie wolno jej izolować i dzielić  - mówił architekt pokazując dla przykładu inne zaprojektowane przez siebie przestrzenie miejskie, które urządzano według podobnych zasad.
W 2021 roku generalny konserwator zabytków wydał nowe wytyczne, nakazujące wręcz walkę o zachowanie zieleni miejskiej. 
- Odbyły się już wstępne rozmowy z panią konserwator i ona daje nam zielone światło, ale oczywiście zmiany trzeba nanieść w sposób logiczny, zgodny z zasadą geometryczną, która kształtuje rawicki rynek. Trzeba to po prostu zrobić dobrze, z sensem. Ale konserwator jest otwarta, to jest zupełnie inna postawa i dlatego możemy o tym mówić - przekazał Roman Rutkowski.

Bez rewolucji na rynku w Rawiczu

Burmistrz zapewnia, że na pewno nie będzie żadnej rewolucji. Nie będzie tak, że nastąpi dewastacja tego, co zostało zrobione. Wszystko ma być wykonane z rozsądkiem, by spełnić jednocześnie oczekiwania mieszkańców. Wiadomo, że rawiczanie - co deklarowali w odpowiedzi na pytania burmistrza na portalu społecznościowym - chcą więcej drzew, by dawały więcej cienia, wspominali także o pergolach z bluszczem.

- Z ogromną przyjemnością drugi raz do tego tematu podejdę. Już mam pewne wyobrażenie, ale nie wiadomo, czy będzie w 100% zaakceptowane przez panią konserwator - przyznał Rutkowski. 
Jak opisywał, więcej wyższych drzew może pojawić się we wschodniej i zachodniej pierzei rynku, obecnie jest ich tam po 6. Drzewa mogłyby znaleźć się także w północnej i południowej części rynku.

- Po prostu dużo mocniej te drzewa w pierzejach, co najmniej trzech, a być może we wszystkich, będziemy "odczuwać". Wyobrażam sobie dodatkowe zgrupowania zieleni niskiej, które nie będą uniemożliwiały przejścia z przestrzeni bezpośrednio przy budynkach na przestrzeń rynku. (...) Pomiędzy fontanną a północną pierzeją rynku pojawi zieleń niska - coś, co będzie miało wysokość około metra, więc ławki dostaną jakby zaplecze z zieleni. Właściwie to cała fontanna byłaby otoczona zielenią. Pod ścianą ratusza - z trzech stron - też wyobrażam sobie średnio wysoką zieleń, a przed wejściem - rabatę kwietną, która mogłaby opowiadać jakąś historię - wyliczał architekt. 
Podkreślił, że to bardzo wstępna koncepcja - bo ostateczna zostanie przygotowana właśnie po spotkaniach z mieszkańcami.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama