reklama

Wilki w rawickich lasach. Gdzie można je zauważyć i jak się zachować? [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: B. Kowalski

Wilki w rawickich lasach. Gdzie można je zauważyć i jak się zachować? [WIDEO] - Zdjęcie główne

Wilki ujęte przez fotopułapkę w okolicy Sikorzyna | foto B. Kowalski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW lasach powiatu rawickiego od kilku lat widywane są wilki. Niedawno znów je zaobserwowano. Tym razem w okolicy Sikorzyna (gmina Rawicz), Osieka (gmina Pakosław) i Trzebosza (gmina Bojanowo). Przypominamy, że zwierzęta te są pod ochroną oraz jak należy się wobec nich zachować.
reklama

Wilk to drapieżny ssak z rodziny psowatych objęty całkowitą ochroną. Jak go rozpoznać?

- Typowy wygląd wilka to skośne oczy, długi (do 1/3 dł. tułowia) i puszysty ogon oraz bure umaszczenie, z jasnym spodem ciała. Trop podobny do dużego psa, ale bardziej owalny, a opuszki środkowych palców wyżej osadzone; długość odcisku 8-10 cm, szerokość 8 cm, zakończony pazurami. Masa dorosłego osobnika wynosi średnio 35 kg – czytamy w informacji Nadleśnictwa Piaski.

Pożywienie watahy stanowią głównie jelenie i sarny, czasem zające, płazy, gady, gryzonie i dziki. Największą aktywność gatunku obserwuje się o poranku i zmierzchu, zależy to jednak też od stopnia penetracji lasów przez ludzi, temperatur, wychowu młodych oraz rytmu aktywności ofiar.

reklama

 

Dlaczego boimy się wilków?

Choć wilk jest pod ochroną i niewiele różni się wyglądem od psów to przez część społeczeństwa jest postrzegany negatywnie. Dlaczego?

- Ocena wilków wśród społeczeństwa spowodowana jest przede wszystkim drapieżnictwem na zwierzętach domowych, zwłaszcza w rejonach wypasu owiec i bydła. (...) Trzeba zrozumieć iż w wilku nie powinniśmy upatrywać szkodnika i przeciwnika, lecz sojusznika w ochronie lasu i pól przed nadmiernym żerowaniem jeleni i saren - przekonuje Nadleśnictwo Piaski.

 

Wilki widoczne w okolicznych lasach

Martwe sarny na terenie miejscowych lasów jeden ze śladów bytności wilków w powiecie rawickim. Zauważyło je w swoim obwodzie chociażby koło łowieckie nr 13 "Drop". Mało tego, jego członkowie mieli okazję osobiście widzieć te zwierzęta - pojedyczne osobniki i nawet całą watahę. Zwierzęta "uchwycili" także na nagraniach na swoich telefonach oraz dzięki fotopułapce.

reklama


Czy wiesz, że…? (źródło: Nadleśnictwo Piaski)

  • Wilcze wycie jest zaraźliwe (jak ludzkie ziewanie!) – gdy jeden wilk zaczyna, reszta dołącza się do niego „dla towarzystwa".

  • Jeden osobnik w ciągu doby może przejść nawet do 200 km.

  • Oprócz pokarmu mięsnego wilk często skubie też trawy, zioła, zjada też owoce- czarne jagody, dzikie jabłka.

  • Wataha często porusza się „po sznurku" – osobniki idą za sobą trop w trop pozostawiając jeden ślad.

  • Wilki - w przeciwieństwie do psów – nigdy nie noszą ogona zwróconego ku górze, zawsze zwisa on w dół, ewentualnie poziomo.

  • Jedynie ok. 10% polowań watahy kończy się sukcesem.

  • Wilk posiada bardzo wyczulony węch - potrafi wyczuć zdobycz z odległości ponad 2,5 km.
 

reklama

Podczas spotkania z wilkiem należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach (źródło: Lasy Państwowe):

  • Nigdy nie dokarmiaj wilków.

  • Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami.

  • Nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów.

  • Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska lub leśniczego.

  • Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa.

  • Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela.

  • Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna. Pokrzykuj głośno lub zagwiżdż w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i, że nie jest mile widziany.
 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama
logo