Historycznie udokumentowany kult Matki Bożej w Smolicach (w powiecie krotoszyńskim) sięga drugiej połowy XVII wieku. Początki są jednak dużo wcześniejsze. Według tradycji, benedyktyni lubińscy, którzy erygowali kościół smolicki, już pod koniec XIV wieku umieścili ten obraz w ołtarzu głównym.
- Ruch pielgrzymkowy do Smolic doznał szczególnego odnowienia po zaborach, a następnie po II wojnie światowej. Właśnie wtedy wierni zaczęli nawiedzać Smolice, aby przed wizerunkiem Matki Najświętszej dziękować Bogu za ocalenie z zawieruchy wojennej oraz modlić się w intencji swoich bliskich, krewnych, przyjaciół i sąsiadów pomordowanych - wspomina w liście pasterskim arcybiskup Stanisław Gądecki. - Dzięki staraniom kolejnych proboszczów, dzień 8 września, a więc liturgiczne święto Narodzenia NMP stał się pięknym odpustem, na który zaczęły przybywać coraz to większe rzesze ludzi. Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że wielu pielgrzymów przybywających do sanktuarium odczuwa przemożne pragnienie przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania - dodał.
Jak poinformował metropolita poznański, w związku z otrzymanym papieskim przywilejem, wybrał datę 9 września 2023 roku na dzień koronacji, czyli na czas dorocznego odpustu, odbywającego się w smolickim sanktuarium.
- Przygotowujemy się do wielkich uroczystości koronacji łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej. Uroczystość będzie 9 września o godz. 11.00 - wskazuje ks. Błażej Dojas, kustosz sanktuarium.
Dodaje, że mszy świętej przewodniczyć będzie legat papieski - ks. kardynał Dominik Duka z Pragi.
- Wszystkich serdecznie zapraszam na te uroczystości. Wiemy, że to jest wyjątkowe sanktuarium, które Bóg sobie wybrał, by Matka Boża odbierała cześć i chwałę. Wyjątkowe pod względem imienia Maryi - Uzdrowienia Chorych. Każdy potrzebuje tego uzdrowienia - najpierw duszy, potem ciała - podsumowuje.