Reklama

Włamanie w Zaborowicach. Spore straty po kradzieży

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: archiwum portalu

Włamanie w Zaborowicach. Spore straty po kradzieży  - Zdjęcie główne

foto archiwum portalu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kto okradł posesję w Zaborowicach? Odpowiedzi na to pytanie szukają rawiccy policjanci. Straty są spore.

Reklama

Jak informuje asp. sztab. Beata Jarczewska, do włamania doszło pomiędzy 29 a 30 maja. Domowników w tym czasie nie było.

Nieznany sprawca, po uprzednim wejściu na teren posesji i wyłamaniu drzwi garażowych, wszedł do domu. Zabrał różne przedmioty, m.in. artykuły gospodarstwa domowego o wartości 11 tysięcy złotych - informuje asp. sztab. Beata Jarczewska.

Policjanci szukają sprawcy lub sprawców. 

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed kradzieżą?

Wychodząc z domu, zamknij wszystkie okna i drzwi. Z ustaleń policji wynika, że większość włamywaczy dostaje się do mieszkań przez okno. Nie zostawiaj kluczy w "dobrych schowkach" (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) - złodziej zazwyczaj zna te miejsca. Zamknij okienka w piwnicy i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do mieszkania. Wychodząc wieczorem z domu zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje i pozostaw w pokoju włączone światło - stwórz pozory, że ktoś jest w domu. Wychodząc, nawet na krótko, po list do skrzynki czy wyrzucić śmieci - zamykaj drzwi na klucz. Złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wtargnąć do twojego mieszkania.

Rozmawiaj z sąsiadami

Warto też dobrze znać swoich sąsiadów. Porozmawiaj z nimi o bezpieczeństwie. Ustalcie, jak zachować „sąsiedzką czujność”. Dzwoń na policję, kiedy zauważysz cokolwiek, co wzbudzi twój niepokój w miejscu zamieszkania; kiedy usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali; jeżeli zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu; jeżeli zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu. Jeżeli przypadkowo staniesz się świadkiem napadu lub zauważysz, że komuś może grozić niebezpieczeństwo. widząc zagrożenie - nie narażaj się sam, nie płosz przestępców, a natychmiast dzwoń pod 112 lub bezpośrednio na numer komendy policji (w Rawiczu: 47 772 72 00)

Warto, opuszczając mieszkanie na dłuższy czas (urlop, czy pobyt w szpitalu itp.), zostawić znajomemu klucze do mieszkania i poprosić o zapalanie codziennie, minimum na kilka minut, światła w różnych pomieszczeniach czy wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji. To stworzy wrażenie, że w mieszkaniu ktoś przebywa.

Unikaj "dobrych schowków"

Policjanci przypominają także, by unikać przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i w nie zaglądają w pierwszej kolejności. Nie rozpowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą cię słyszeć nieznajomi. Zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów, takich jak: aparat, komputer, telewizor czy kamera itp. oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów m.in. biżuterii, antyków, cennych obrazów, zegarków itp. - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE