Reklama

Wróciłeś z zagranicy i jesteś na kwarantannie. Możesz wnioskować o chorobowe

Opublikowano: wt, 21 kwi 2020 09:32
Autor:

Wróciłeś z zagranicy i jesteś na kwarantannie. Możesz wnioskować o chorobowe  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Osoby, które wróciły z zagranicy i objęte są obowiązkową kwarantanną, po jej zakończeniu mogą starać się o świadczenie chorobowe.

Każda osoba, która wraca z zagranicy, ma obowiązek odbycia kwarantanny, która trwa 14 dni. Po tym czasie może starać się o świadczenie z tytułu choroby. - Aby je uzyskać, należy złożyć specjalne oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny, w terminie 3 dni roboczych od momentu jej zakończenia - informuje rzeczniczka ZUS-u w Wielkopolsce Marlena Nowicka. Dodaje, że wzór oświadczenia jest dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wypełnione oświadczenie należy złożyć u swojego pracodawcy (dotyczy to także osób wykonujących umowę zlecenia, jeśli są objęci składką chorobową).

Natomiast, osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące - oświadczenie składają w ZUS. - Może ono być przekazane elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, płatnik składek - pracodawca, w ciągu 7 dni przekazuje oświadczenie ubezpieczonego do nas. Może to również zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych - tłumaczy Marlena Nowicka. Informację o kwarantannie zawarte w oświadczeniu mogą zostać zweryfikowane w Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

- Należy pamiętać, że jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu osoby, która odbywa kwarantannę z obowiązku jej odbywania, osoba ta powinna o tym natychmiast poinformować wypłacającego świadczenie chorobowe - podkreśla rzecznik.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE