Sztafeta Pamięci Generała Broni Tadeusza Buka z Ostrowa Wielkopolskiego do Jutrosina
Sztafeta zawitała do Jutrosina w poniedziałek, 15 kwietnia, około godziny 14.40. Biegacze wcześniej odwiedzili Ostrów Wielkopolski. Jak relacjonuje burmistrz Jutrosina, Romuald Krzyżosiak, następnego dnia w sali GCKiR odbyła się akademia poświęcona w dużej części 25. rocznicy obecności Polski w NATO, przygotowana przez uczniów SP w Jutrosinie. Nadmienia, że żołnierze biorący udział w sztafecie już w miniony weekend zwiedzali gminę.
- W niedzielę złożyliśmy wspólnie wiązanki pod pomnikiem katyńskim i na grobowcu rodziny Czartoryskich (Aleksander Czartoryski walczył podczas II wojny światowej w wojskach pancernych na Zachodzie Europy). Duże wrażenie na zwiedzających wywarła jutrosińska świątynia - kościół pw. św. Elżbiety. Dziękuję przyjaciołom w mundurach za ich obecność na ziemi jutrosińskiej i piękną lekcję patriotyzmu - podsumował włodarz.
Uroczysty apel i lekcja historii w innym wydaniu
Podziękowania za gościnność i upominki
Żołnierze dziękowali dyrekcji, nauczycielom i uczniom za bardzo ciepłe przyjęcie sztafety i gościnność.
- Bardzo nam miło tutaj przybywać. Mamy siłę, chęci do dalszego działania - dzięki wam - zaznaczali.
Z kolei dyrektor szkoły Małgorzata Świątek życzyła biegaczom wytrwałości i podziękowała tym, którzy zaangażowali się w to wydarzenie. Nie obyło się też bez zdjęć i drobnych upominków. Pani dyrektor otrzymała pamiątkowy medal i koszulkę sztafety, a nauczyciele wychowania fizycznego piłeczkę tenisową z autografem Igi Świątek oraz koszulkę z podpisem Marcina Oleksego - polskiego niepełnosprawnego futbolisty, reprezentanta Polski, zwycięzcy plebiscytu na Bramkę Roku 2022 FIFA Puskás Award.
150 prac w konkursie plastycznym
Przy okazji rozstrzygnięto konkurs plastyczny „25 lat Polski w NATO”. Uczniowie szkoły bardzo licznie wzięli w nim udział - przygotowując aż 150 prac. Żołnierze przyznali więc, że dużo łatwiej jest podejmować decyzje wojskowe niż wybrać najładniejsze dzieła. Ostatecznie postanowili przyznać jedno pierwsze i dwa drugie miejsca, podkreślając, że każda praca jest wyjątkowa i godna uwagi.
- Cieszę się, że na co dzień, jako oficer wojska polskiego, nie muszę dokonywać takiego wyboru. Moje wybory wojskowe są dużo łatwiejsze niż wybór laureatów. Udało nam się jednak tego dokonać. Było nam bardzo miło i jestem przekonany, że spotkamy się z wami za rok. Wasze zaangażowanie da nam moc na kolejne kilometry, a wy bądźcie tak zaangażowali w wasze przyszłe życie, jak w wykonanie tych prac - powiedział płk Dariusz Lewandowski, dowódca sztafety.
Drugie miejsca w konkursie plastycznym zajęły Hanna Berger i Michalina Gasik, a pierwsze przyznano Franciszce Barańczuk.
Odprowadzeni przez biegaczy
W ten sam sposób, co powitanie, odbyło się też pożegnanie sztafety. W szkolnej bramie stanęli wszyscy uczniowie, a grupa biegaczy wraz z nauczycielami wychowania fizycznego - Maciejem Ratajczakiem i Damianem Pernakiem - towarzyszyła sztafecie na odcinku do wyjazdu z miasta w stronę Leszna.