Reklama

Za śmieci jak za wodę?

Opublikowano: pt, 17 wrz 2021 16:00
Autor:

 Za śmieci jak za wodę? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Eugeniusza Karpińskiego, Przewodniczącego Zarządu Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego zapytaliśmy, czy zmieni się sposób naliczania opłat za gospodarowanie odpadami i czy mieszkańcy powinni przygotować się na podwyżkę.

Reklama

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku - dzięki, której ograniczona zostanie maksymalna stawka opłat naliczanych metodą „od ilości zużytej wody” - wprowadziła także zamieszanie dotyczące wysokości stawek za śmieci. Pojawiły się informacje, jakoby wysokość „podatku śmieciowego” miała być naliczana w inny niż dotąd sposób.

Rzeczywiście rozważaliśmy jedną z możliwych opcji, że być może w budynkach wielorodzinnych, czyli blokach, warto zastosować odpłatności od zużycia wody, a nie jak dotychczas od liczby mieszkańców - potwierdza Eugeniusz Karpiński, Przewodniczący Zarządu Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. - Plotka faktycznie żyje swoim życiem, bo była to tylko bardzo wstępna propozycja, która raczej nie dojdzie do realizacji, przynajmniej do końca przyszłego roku.

Inne rozwiązanie miało pomóc w ustaleniu nieuczciwych płatników

Eugeniusz Karpiński przyznaje, że związek rozważał inną metodę naliczania opłat - głównie ze względu na budynki zamieszkiwane przez obcokrajowców, których większość nie jest do opłaty wykazywana. Okazało się jednak, że nie da się tego zastosować w taki sposób, by faktycznie ściągnąć należne opłaty.

Wiadomo, że po zużyciu wody widać byłoby, że w danym miejscu mieszka więcej osób niż zadeklarowanych do opłaty i można by wreszcie wyegzekwować rzeczywiście należne opłaty za śmieci. Niestety, obecnie nie da się tego zrobić, bo w nowelizacji wprowadzono tzw. opłatę maksymalną, która nie może być wyższa niż 7,8% dochodu rozporządzalnego. W ten sposób w nieruchomości mogłoby mieszkać nawet 50 osób, ale mogliby zostać uznani za jedno gospodarstwo domowe i płacić łącznie - maksymalnie 150 zł przy zużyciu np. 100 m2 - tłumaczy szef związku i - jak mówi - to wytrąciło im oręż przy zwalczaniu tego rodzaju nieuczciwości przy płatnościach za śmieci.

Należności nawet za 5 lat wstecz

Nie znaczy to jednak, że właściciele nieruchomości, którzy sztucznie zmniejszają liczbę mieszkańców, aby ponosić niższą, niż należna opłatę za odbiór i zagospodarowanie odpadów mogą spać spokojnie.

Jeżeli ktoś złożył deklarację, że na nieruchomości zamieszkują dwie osoby i za odpady płaci miesięcznie 2x27 zł, a z liczby wystawianych kubłów wynika, że śmieci jest tyle, jakby mieszkało tam np. 20 osób, a dodatkowo zużycie wody jest kilkakrotnie wyższe niż średnio w nieruchomości zamieszkałej przez dwie osoby, z urzędu wszczynamy postepowanie administracyjne, które ma na celu określenie rzeczywistej opłaty, która w opisywanym wypadku może wynieść nie 2x27 zł a np. 20 razy 27 zł. Ponadto jeżeli takie zużycie wody miało miejsce w poprzednich latach, to możemy podwyższoną opłatę nałożyć do 5 lat wstecz. Zrobi się z tego naprawdę potężny dług. Warto się nad tym zastanowić. Przy czym nie jest to żadna kara, tylko oddanie zaciągniętego długu u uczciwie płacących, którzy za dodatkowe śmieci musieli zapłacić - podkreśla Karpiński.

Nie będzie podwyżki?

Karpiński dementuje pogłoski o zmianie metody obliczania opłaty śmieciowej na terenie działania KZGRL, a więc w gminach powiatu rawickiego.

Przynajmniej na rok 2022 nie rozważamy zmiany metody obliczania stawki. Natomiast czy będzie podwyżka i w jakiej wysokości w dużej mierze zależy od nas samych. Jeśli będziemy wytwarzać coraz więcej śmieci, to stawki będą musiały rosnąć - przestrzega.

Jak mówi, tylko od stycznia wzrost masy odpadów odbieranych z domów wynosi około 12% w porównaniu do roku ubiegłego.

Ostatecznie decyduje o tym rozstrzygnięcie właśnie ogłoszonych przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów oraz prowadzenie Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +2 / -0

  Irena

  Opłaty duże, a pojemniki na śmieci, które nota bene stoją pod okami mieszkańców są brudne, śmierdzące, niemyte, niedezynfekowane, nie domykają się klapy, robale chodzą,.... strach okno otworzyć. Kto za to odpowiada !

 • miesiąc temu | ocena +9 / -0

  Frank

  A ja właśnie zacząłem oszczędzać wodę po to żeby płacić mniej za śmieci. A tu nic się nie zmieni. Uważam też, że system kar na podstawie zużycia wody 5 lat wstecz to nadużycie i nie ma takiej ustawy która na to pozwala. Płacimy bardzo duźo za śmieci mimo że coraz mniej śmieci wystawiam bo nie kupuję wody butelkowanej, palę gazem, nie zabieram foliówek, unikam puszek aluminiowych. Oszczędzać wodę jest prosto, bo już nie podlewam ogrodu, mam energooszczędną zmywarkę, pralkę które też biorą.mniej wody i co i to według pana Karpińskiego jest już podejrzane. Po prostu paranoja.

  • miesiąc temu | ocena +3 / -2

   Niby poprzednie rządy okradały nas podatkami a tero jest PISOWSKI ład narodowy ustalony przez nowe dodatkowe podatki .

   tylkoniepis

 • miesiąc temu | ocena +5 / -2

  jaaaaa zalogowany

  PiS to nieustanne podwyżki wszystkiego ZAPAMIETAJCIE SOBIE

 • miesiąc temu | ocena +9 / -1

  JARO

  WAGE ZAMONTOWAC NA SMIECIARCE I KAZDY NIECH PLACI WEDŁUG OODANYCH KG

 • miesiąc temu | ocena +14 / -0

  obywatel

  za każdym razem kiedy wywożą odpady bio zostawiają na ulicach śmierdzące wycieki, które zwłaszcza latem śmierdzą przez dwa tygodnie. Może burmistrz się tym zainteresuje albo sanepid