Reklama

Zapory na Dąbrocznej za 1,6 mln zł

Opublikowano: śr, 29 gru 2021 22:00
Autor:

Zapory na Dąbrocznej za 1,6 mln zł - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dobiegła końca kolejna z inwestycji prowadzonych przez Wody Polskie na terenie naszego powiatu. Wyremontowano zapory piętrzące wodę na rzece Dąbroczna, którą administruje Zarząd Zlewni w Lesznie.

Jak przekazuje biuro prasowe Państwowego Gospodarstwa Wodne Wody Polskie, remont i odbudowa zapór zakończyły się jesienią. Na przełomie listopada i grudnia dokonano odbioru końcowego. Roboty realizowano między innymi na terenie powiatu rawickiego - gmin Rawicz i Miejska Górka, przez które rzeka przepływa. Zadanie pochłonęło 1 mln 654 tys. zł.

Zapobieganie suszy

Jak przypominają Wody Polskie, Dąbroczna to prawy dopływ Orli. Jej retencja na długości ponad 40 km wynosi łącznie blisko 50 tysięcy m3. Bezpośrednie oddziaływanie na wodę gruntową i kształtowanie warunków wodnych w sąsiedztwie rzeki to łączny obszar o powierzchni około 700 ha.

- Celem inwestycji było przywrócenie prawidłowej zdolności retencyjnej zlewni rzeki, na której większość obiektów hydrotechnicznych - z uwagi na wieloletnie użytkowanie - uległa zużyciu. Dlatego, aby zachować i odtworzyć funkcje piętrzące, przeprowadzono ich remont i naprawę - czytamy w informacji przesłanej przez Wody Polskie. Jak zaznaczono, zmodernizowane budowle będą zapobiegały suszy i przeciwdziałały pogłębianiu się niekorzystnych warunków hydrologicznych w całym regionie.

Swobodna migracja ryb i płazów

Jak podkreśla inwestor, piętrzenie wody będzie odbywało się tylko i wyłącznie w okresie wegetacyjnym, czyli od kwietnia do końca września każdego roku.

- Zgodnie z opracowaną dokumentacją formalno-prawną, zasuwy jazów i zastawek nigdy nie są domykane do samego dna, a tylko do wysokości odpowiadającej tak zwanemu przepływowi nienaruszalnemu. Zarówno ryby, jak i płazy, mogą dzięki temu nieustannie migrować swobodnie bez barier - zapewniają Wody Polskie.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy