Reklama

500 plus. Od dziś można składać wnioski na kolejny okres rozliczeniowy

Opublikowano:
Autor:

500 plus. Od dziś można składać wnioski na kolejny okres rozliczeniowy  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 lutego można złożyć elektronicznie wniosek do ZUS o świadczenie wychowawcze na nowy okres rozliczeniowy - od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Od początku roku obsługę programu 500 plus prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznychch (do tej pory robiły to gminne ośrodki pomocy społecznej). Wnioski można składać tylko elektronicznie, a wypłata pieniędzy odbywa się bezgotówkowo - na wskazane we wniosku konto bankowe.

Aby dostawać pieniądze w nowym okresie roliczeniowym, który potrwa od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. trzeba złożyć wniosek. Te przyjmowane są od dziś (1 lutego). Wniosek na nowy okres świadczeniowy można złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Na PUE ZUS wnioski będą mogli składać:

  • matka albo ojca dziecka,
  • osoba, która sprawuje pieczę zastępczą nad dzieckiem albo jest opiekunem prawnym, albo opiekunem faktycznym,
  • dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, opiekuńczo-terapeutycznej, interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego, domu pomocy społecznej.

Od kiedy przysługuje prawo do świadczenia 500 plus?

Prawo do świadczenia wychowawczego ZUS ustali na tzw. okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca danego roku do 31 maja roku następnego.

Jeśli złożysz wniosek od 1 lutego do 31 maja roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, otrzymasz prawo do świadczenia od 1 czerwca do 31 maja roku następnego (np. jeśli złożysz wniosek od 1 lutego do 31 maja 2022 r., otrzymasz świadczenie od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.).

Jeśli złożysz wniosek po 31 maja roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, to ZUS przyzna Ci prawo do świadczenia od miesiąca, w którym złożysz wniosek do końca okresu świadczeniowego.

A co w przypadku, jeśli komuś urodziło się dziecko np. w styczniu tego roku?

Zgodnie z przepisami rodzice, którym urodziło się dziecko, mają trzy miesiące na złożenie wniosku o środki z programu Rodzina 500 plus. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem - przypomina Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Gdzie i jak złożyć wniosek o 500 plus?

Od początku roku, aby otrzymać świadczenie wychowawcze musisz złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek:

  • SW-R - jeśli jesteś matką albo ojcem dziecka,
  • SW-O - jeśli sprawujesz pieczę zastępczą nad dzieckiem albo jesteś opiekunem prawnym, albo opiekunem faktycznym,
  • SW-D - jeśli jesteś dyrektorem: placówki opiekuńczo-wychowawczej, opiekuńczo-terapeutycznej, interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego, domu pomocy społecznej.
Wnioski o świadczenie wychowawcze możesz wysłać tylko elektronicznie. Wszystkie wnioski (SW-R, SW-O, SW-D) możesz złożyć przez PUE ZUS.

Jeśli jesteś matką lub ojcem dziecka i masz numer PESEL, możesz złożyć wniosek SW-R także przez: portal Emp@tia lub swój bank. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy