Reklama

Zmarł prof. Wojciech Okrasiński

Opublikowano: pon, 8 cze 2020 11:05
Autor:

Zmarł prof. Wojciech Okrasiński - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

W sobotę, 6 czerwca, zmarł nagle prof. Wojciech Okrasiński. Miał 70 lat.

Urodził się w 1950 roku w Rawiczu, gdzie przed II wojną światową jego ojciec był architektem miejskim. Po ukończeniu rawickiego liceum w latach 1968 -73 studiował matematykę teoretyczną na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie pracował w Instytucie Matematycznym tego uniwersytetu, uzyskując kolejno stopień doktora w 1979 roku i doktora habilitowanego w 1994 roku. W 1997 roku przeniósł się na Politechnikę Zielonogórską. Postanowieniem z dnia 26 kwietnia 2004 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nadał Wojciechowi Okrasińskiemu tytuł naukowy profesora nauk matematycznych.

Przebywał jako profesor wizytujący w 1988 roku w University of Sussex w Wielkiej Brytanii, a następnie w latach 1991/93 i 1994/97 w Universidad de Extremadura w Hiszpanii. W czasie pobytu w Extremadurze, oprócz badań naukowych, prowadził także wykłady dla doktorantów w tamtejszym instytucie matematyki. Profesor W. Okrasiński był kierownikiem kilku grantów badawczych polskiego Komitetu Badań Naukowych i rządowych grantów zagranicznych (Wielka Brytania, USA, Hiszpania).

W dorobku naukowym prof. Wojciecha Okrasińskiego znajduje się 65 prac opublikowanych w czasopismach lub pozycjach książkowych, nie tylko matematycznych, ale i fizycznych o zasięgu międzynarodowym. Oprócz badań teoretycznych, zajmował się modelowaniem matematycznym problemów przemysłowych, włączając w to aktywnie studentów. Od 2000 roku był członkiem Komitetu Edukacyjnego ECMI (European Consortium for Mathematics in Industry), jedynym z Europy Środkowo-Wschodniej. W 2003 roku został zaproszony przez ECMI do międzynarodowego grona ekspertów, aby pomóc w tworzeniu technomatematyki na uniwersytecie w Novim Sadzie w ramach programu Unii Europejskiej dla Serbii.

Po roku 2000 prof. Wojciech Okrasiński przeniósł się na Politechnikę Wrocławską. Rozpoczęła się wtedy współpraca z Gimnazjum w Sierakowie (zajęcia z modelowania matematycznego), a potem (od 2018 roku) z Zespołem Szkół Zawodowych w Rawiczu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE