Reklama

Rawicz. Podwyżka opłat za wieczyste użytkowanie gruntów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Powiat Rawicki

Rawicz. Podwyżka opłat za wieczyste użytkowanie gruntów - Zdjęcie główne

foto Powiat Rawicki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat Rawicki dokonuje kolejnej aktualizacji opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Będzie drożej, nawet dużo drożej, bo opłata jest wypadkową wartości gruntów, a ta - jak wiadomo - mocno poszła w górę.

Na użytkowanie wieczyste gruntu zawierana jest umowa w formie aktu notarialnego. Oddanie działki następuje na z góry określony czas. Osoba, która objęła grunt w użytkowanie wieczyste, musi płacić za korzystanie z tego prawa. Pobierana jest pierwsza opłata oraz opłaty roczne.

Stawka procentowa pierwszej kwoty, jaką należy zapłacić wynosi od 15% do 25% ceny nieruchomości.

Z kolei, wysokość stawek procentowych opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego jest uzależniona od określonego w umowie celu, na jaki została oddana. Na przykład wysokość opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste nieruchomości wykorzystywanej w ramach działalności gospodarczej wynosi 3% wartości gruntu. Wartość gruntu przyjęta na potrzeby obliczenia opłaty ulega zmianie na przestrzeni lat. Aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego można dokonywać raz na 3 lata.

Starosta informuje o zmianie opłat za użytkowanie wieczyste 

Zgodnie z zapisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, aktualizacji opłaty rocznej dokonuje właściwy organ przez pisemne wypowiedzenie dotychczasowej wysokości dstawki (musi to zrobić do 31 grudnia roku poprzedzającego). Taką informację zamieścił właśnie starosta rawicki, który ma obowiązek dokonywania aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa.

Tym razem, aktualizacja objęła działki przy ul. Grota Roweckiego i Saperskiej w Rawiczu oraz w Sierakowie przy ul. Świętojańskiej. Na tych gruntach znajdują się garaże.

- Podstawą do ustalenia nowej opłaty rocznej jest wartość rynkowa nieruchomości, którą określa rzeczoznawca majątkowy w operacie szacunkowym. Ostatnie uaktualnienie opłat przedmiotowych nieruchomości przeprowadzone zostało w 2013 roku, a od tego czasu wartość rynkowa nieruchomości znacznie wzrosła. Wobec tego, chcąc wywiązać się z ustawowego obowiązku, dokonana została przez Starostwo Powiatowe w Rawiczu zmiana opłat rocznych z powyższego tytułu. Będą one obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku - czytamy w komunikacie starostwa.

Nawet 300% procent więcej. Kogo dotyczą podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste?

Jak przypomina Janusz Turek - naczelnik wydziału geodezji, kartografii, katastru i gospodarki nieruchomościami w Starostwie Powiatowym w Rawiczu, aktualizacja opłat odbywa się regularnie i zazwyczaj "na tapetę" brane są te najstarsze ustalenia, które mocno odbiegają do aktualnych wartości nieruchomości.

- Środki na ten cel otrzymujemy od wojewody. Wówczas szukamy firmy, posiadającej uprawnienia państwowe, która wykona dla nas operaty szacunkowe. Na ich podstawie tylko mnożymy je przez odpowiedni procent, który wynika z ustawy - wyjaśnia naczelnik. - W ostatnich czasach niektóre nieruchomości mocno zdrożały i może się zdarzyć, że przy niektórych opłatach kwota będzie większa nawet o 300%.

Dodaje, że ogłoszona aktualizacja dotyczy kilkunastu osób i choć opłata będzie dużo wyższa niż poprzednia, to i tak nie są to kwoty ogromne. 

- Przykładowo, jeśli ktoś płacił 30 zł na rok, to teraz będzie to 90 zł - dopowiada Janusz Turek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE