Reklama

Do przedszkolaków gmina musi dopłacić więcej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: AdobeStock

Do przedszkolaków gmina musi dopłacić więcej - Zdjęcie główne

foto AdobeStock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 57 tys. zł zabezpieczone w tegorocznym budżecie na dofinansowanie pobytu dzieci w przedszkolach poza gminą Pakosław nie wystarczy. Radni na ostatniej sesji tę pulę zwiększyli o 30 tys. zł.

Reklama

Obecnie na terenie gminy Pakosław do miejscowych przedszkoli - w Pakosławiu (łącznie z filią w Sowach) oraz Chojnie - chodzi 193 dzieci. Natomiast dziesięcioro rodzice posyłają do placówek w gminach - Jutrosin, Miejska Górka, Rawicz, czy Wrocławiu.

Dotacja „idzie” za dzieckiem 

Na każde dziecko 6-letnie gmina otrzymuje 5.580,34 zł subwencji na rok, natomiast na dzieci w wieku 3-5 lat - 1.471 zł. 

Jeśli rodzic decyduje się posłać swoje dziecko do przedszkola w innej gminie niż ta, w której mieszka, macierzysty samorząd musi przekazać na ten cel dotację. Jak mówi wójt Pakosławia - w założeniu, subwencja na 6-latka powinna wystarczyć, więc nie ma rozliczeń między samorządami. Co innego w przypadku dzieci młodszych.

Kwota, jaką musimy zapłacić każdej gminie przypadająca na dziecko, jest inna i uzależniona od ponoszonych kosztów - tłumaczy Piotr Skrzypek.

Dodaje, że dotacja jest wyliczana na podstawie wydatków bieżących na utrzymanie przedszkoli w danej gminie.

Zwykle jest to kwota kilkuset złotych miesięcznie na dziecko - informuje wójt.

Trzy powody wyboru konkretnego przedszkola  

Wójt zaznacza, że decyzje o posłaniu dzieci do placówki poza gminą Pakosław podyktowane są trzema powodami. Pierwszym jest miejsce zatrudnienia - ze względów logistycznych dziecko zapisywane do przedszkola w miejscowości, w której rodzic pracuje. Kolejnym powodem jest specjalistyczna opieka, jakiej wymaga dziecko, a trzecim - zamieszkiwanie na skraju gminy. Na przykład - jak podaje wójt - mieszkańcy Dębionki mają dużo bliżej do przedszkola w Ugodzie (w gminie Rawicz) niż w Chojnie. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy