reklama

Zmiany w odliczaniu VAT-u od samochodów

Opublikowano:
Autor:

Zmiany w odliczaniu VAT-u od samochodów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Sejm zakończył właśnie prace nad zmianą zasad opodatkowania VAT samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Przepisy obowiązujące do końca 2013 roku ograniczały prawo do odliczenia VAT do 60% kwoty widniejącej na fakturze, nie więcej jednak niż 6.000 złotych. Z początkiem nowego roku ograniczenia te przestały obowiązywać i podatnicy mogli odliczyć cały VAT od aut z homologacją ciężarową, popularnie zwanych samochodami „z kratką”. Sejm szybko przystąpił do prac nad zmianą przepisów, czego rezultatem jest uchwalenie zmian w ekspresowym tempie. Obecnie ustawa czeka na podpis Prezydenta, a jej wejście przewidziano na dzień 1 kwietnia 2014 roku.
Zasady opodatkowania VAT uzależniono od przeznaczenia samochodów osobowych. Z pełnego odliczenia korzystać będą samochody wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Samochody wykorzystywane do celów mieszanych, to jest zarówno dla potrzeb firmowych, jak i prywatnych będą korzystać z odliczenia w ograniczonym zakresie.
Podatnik, który zamierza skorzystać z pełnego zwolnienia od podatku VAT, będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Ma ona pozwolić na ustalenie, czy pojazd nie został wykorzystany dla celów prywatnych, co może spowodować utratę zwolnienia. Prócz prowadzenia ewidencji, podatnik będzie miał obowiązek powiadomienia organów skarbowych o korzystaniu z pojazdów wyłącznie dla celów prowadzonej działalności.
Dodatkowo, z pełnego zwolnienia z podatku VAT będą korzystały pojazdy, których konstrukcja wyklucza ich użycie do celów osobistych lub powoduje, że ich użycie do takich celów jest nieistotne. Przykładowo, do takich pojazdów zaliczyć należy koparki, agregaty, ładowarki.
Pojazdy wykorzystywane do celów prywatnych i firmowych będą korzystały z ograniczonego prawa do odliczeniu VAT. Nabywcy takich pojazdów, a także leasingobiorcy i najemcy będą mogli odliczyć 50% podatku widniejącego na fakturze. Nowelizacja nie przewiduje górnej granicy odliczenia, co jest niewątpliwie korzystne dla nabywców droższych pojazdów. Niekorzystną zmianą jest ograniczenie prawa do odliczenia VAT od wydatków na eksploatację pojazdów, które dotychczas podlegały odliczeniu w całości. W zamian za to ustawodawca wprowadził długo wyczekiwaną możliwość odliczenia VAT od paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu. Na tą możliwość przyjdzie nam jednak poczekać do 1 lipca 2015 roku.
Samochody „z kratką”, nabyte przed wejściem w życie omawianych przepisów będą korzystały z pełnego odliczenia VAT również po wejściu w życie nowelizacji. Warunkiem kontynuowania korzystnych rozliczeń jest faktyczne wydanie samochodu podatnikowi przed dniem 1 kwietnia 2014 roku albo rejestracja umowy leasingowej w urzędzie skarbowym do 1 maja 2014 roku. Konieczne będzie również przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego w regularnym terminie, jednak nie później niż do dnia 1 lipca 2014 roku.
Podatnikom pozostał miesiąc na skorzystanie z pełnego odliczenia dla samochodów „z kratką”. Warto zatem rozważyć strategię zakupu firmowego auta, aby wybrać najbardziej korzystne rozwiązanie.

Remigiusz Pytlik
doradca podatkowy
MSM TAX Spółka doradztwa podatkowego w Rawiczu
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE