Pierwsze wzmianki o wsi pojawiły się w źródłach pisanych około 1252 roku pod nazwą Dzierzążno, następnie Zliczna, Zlice i dopiero w latach międzywojennych XX wieku na kartach historii wieś pojawia się jako Żylice.
Żylice dzisiaj to niewielka wioska licząca 220 mieszkańców, ale bardzo aktywna. Znana jest ze swojego hasła "Żylice to wieś z jajem". Nawiązuje ono nie tylko do tego, że we wsi znajduje się wielka ferma drobiu będąca producentem jaj, ale chodzi też o to, że jest to "wieś z jajem, która ma charakter i ciągle coś się w niej dzieje".
W kameralnym, ale uroczystym wydarzeniu, oprócz mieszkańców, wzięli udział Paweł Szybaj, wiceburmistrz gminy Rawicz, przewodniczący rady miejskiej Marek Przybylski, dyrektorzy Centrum Usług Społecznych w Rawiczu, muzeum, domu kultury, sołtysi sąsiednich wiosek i pracownicy urzędu miejskiego.
Część oficjalna odbyła się na skwerku, gdzie odsłonięto okolicznościowy głaz mający upamiętniać jubileusz. Dokonali tego obecna sołtys wsi, Izabela Bartkowiak oraz wiceburmistrz Paweł Szybaj.
Najpierw jednak przypomniano historię założenia miejscowości i odczytano stosowny dokument mówiący o początkach wsi. O przeszłości Żylic i działalności mieszkańców wsi mówiła też Krystyna Zaporowska - poprzednia sołtys wsi, działaczka lokalnego stowarzyszenia Żylica Rzecz Babska.
- Żylice liczą 770 lat. Z biegiem czasu wieś przeobrażała się. Dziś możemy podziwiać efekty pracy mieszkańców i oceniać realizację pomysłów służących podniesieniu atrakcyjności tego miejsca - podkreślano podczas wydarzenia.
Ciągl dalszy jubileuszu świętowano na urokliwym placu przy świetlicy wiejskiej. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do rozwoju wsi wręczono symboliczne statuetki - oczywiście w kształcie jaja. Były też prezenty od gości - czek na 500 zł od samorządu, lawendowe upominki od Łaszczyna, czy zegar oraz kuchenka od sołectwa Izbice - z 770-letnią gwarancją.
Sołectwo zadbało także o poczęstunek, oprawę muzyczną i atrakcje dla najmłodszych. Można było także oglądać pamiątkowe przedmioty dotyczące przeszłości wsi.