Lista darmowych leków dla seniorów to prawie 3 800 pozycje. W przypadku dzieci jest to ponad 2 800 leków. Według obliczeń poprzedniego rządu (Zjednoczonej Prawicy) z rozszerzonego programu bezpłatnych leków skorzysta łącznie 16 mln Polaków.
Darmowe leki dla chorych. Recepta musi mieć to oznaczenie
Jak już wcześniej informował lekarz Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie (FPZ), każda recepta na bezpłatny lek dla osoby starszej musi być opatrzona literką „S”. Natomiast recepty, w przypadku młodszych pacjentów, odznaczone musi być znacznikiem „DZ”. Lek może przepisać w POZ każdy lekarz, który udziela świadczeń. A także:
- lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) lub lekarz po zakończonym leczeniu szpitalnym, po spełnieniu dodatkowych warunków,
- pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej uprawniona do wystawiania recept, która ma umowę z NFZ
- lekarz dowolnej specjalności (który ma prawo wykonywania zawodu, ale zaprzestał jego wykonywania) – dla siebie albo dla małżonka, osoby pozostającej we wspólnym pożyciu oraz krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej – do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa.
Kilka tysięcy pozycji. Gdzie sprawdzić pełną listę?
Uprawiony lekarz ma dostęp do bazy bezpłatnych specyfików, przy przypisywaniu leków warto jednak dopytać, czy zostanie nam wypisany lek darmowy, a także dopilnować, czy na naszej recepcie znalazł się odpowiedni symbol.Cała baza darmowych specyfików ma kilka tysięcy pozycji, dlatego nie sposób wymienić wszystkich.
Listę leków znajdziemy:
- na swoim Internetowym Koncie Pacjenta
- w aplikacji w mojeIKP.
Na liście znalazły się również szczepionki przeciwko HPV. Wcześniej za darmo mogli korzystać z niej tylko dwunasto- i trzynastolatkowie, natomiast preparat jest dopuszczony do użytku dla dzieci od 9. roku życia. Rodzice, którzy chcieli samodzielnie zaszczepić swoje dziecko, musieli liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych (od ok. 280 nawet do 480, w zależności od preparatu) za jedną dawkę. Podawane są dwie.
Rodziców mniejszych dzieci zapewne zainteresuje, że na liście są preparaty przeciwbiegunkowe, przeciwzakaźne i przeciwzapalne stosowane w chorobach jelit, np. Budesonidum, witaminy - Colecalciferolum, czy też leki przeciwbólowe, np. Morphini hydrochloridum.
Natomiast na liście dla seniorów znalazły się wszystkie preparaty, które były wcześniej na liście darmowych preparatów dla osób w wieku 75+, a także m.in. szczepionki przeciwko pneumokokom. Ich koszt bez refundacji zaczyna się od ok. 200 złotych. Ponadto, leki przeciwnowotworowe i immunomodulujące, np. Accofil, których koszt bez refundacji wynosi ok. 170 złotych, szczepionki przeciwko grypie, a także preparaty okulistyczne, stosowane w chorobie Parkinsona, czy też urologiczne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.