W ramach pakietu będzie można zrobić do 6 do 12 rodzajów badań. Jest już lista – osobna dla kobiet i osobna dla mężczyzn oraz tzw. część wspólna. Nowy program profilaktyczny ruszyć ma za niespełna miesiąc – w czwartek - 1 lipca.
„Profilaktyka 40 PLUS” – to nowy program skierowany do osób, które skończyły 40 lat. Ma pomóc w wykrywaniu chorób we wczesnej fazie rozwoju. To jest ważne zwłaszcza teraz – w okresie pandemii koronawirusa, kiedy rzadziej odwiedzamy lekarzy, bo i dostęp do nich mamy utrudniony – wystarczy wspomnieć choćby teleporady. To w połączeniu z bagatelizowaniem różnych dolegliwości – może mieć – i ma - brzemienne dla naszego zdrowia – a nawet życia - skutki.
Ciągle – jak podaje resort zdrowia – to choroby układu krążenia i nowotwory – są u nas w kraju główną przyczyną śmierci. Stąd nacisk na profilaktykę i nowy program „Profilaktyka 40 PLUS”.
– Epidemia wpłynęła na nasz styl życia. Nagłe ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu spotęgowało ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Zauważyliśmy mniejszą liczbę przeprowadzonych badań w porównaniu do poprzedniego roku, które umożliwiłyby ich wczesne wykrycie – dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie programu badań profilaktycznych 40 plus - wyjaśniał minister zdrowia, Adam Niedzielski.
„Profilaktyka 40 PLUS”. Pakiet bezpłatnych badań
Minister Niedzielski tłumaczył, że w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS” będzie można wykonać sobie kilka badań – i to za darmo. Osobny pakiet przygotowano dla kobiet, osobny dla mężczyzn. Jest też tzw. pakiet wspólny.Co zawiera pakiet badań diagnostycznych dla kobiet?
Morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi.
Stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy.
Stężenie poziomu glukozy.
Oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c
Kreatynina.
Badanie ogólne moczu.
Kwas moczowy.
Krew utajona w kale.
Co zawiera pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn?
Morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi.
Stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy.
Stężenie poziomu glukozy.
Oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c.
Kreatynina.
Badanie ogólne moczu.
Kwas moczowy.
Krew utajona w kale.
PSA (badanie w kierunku raka prostaty).
Co zawiera pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn?
Pomiar ciśnienia tętniczego.
Pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Ocenę miarowości rytmu serca.
„Profilaktyka 40 PLUS”. Jak skorzystać z pakietu?
Kto będzie mógł skorzystać z bezpłatnych badań w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS”? Każdy, kto skończył 40 lat. Gdzie będzie można przeprowadzić badania ujęte w pakiecie? Jak podaje ministerstwo zdrowia - w punkcie, który przystąpi do realizacji programu „Profilaktyka 40 PLUS”.Nie będzie żadnego naboru czy konkursu – placówki medyczne same będą mogły się zgłosić. Natomiast pacjent będzie musiał wypełnić ankietę – znajdzie ją w Internetowym Koncie Pacjenta. Jej wypełnienie spowoduje od razu wygenerowanie zlecenia pakietu badań odpowiedniego dla płci oraz czynników ryzyka zidentyfikowanych u danej osoby.
Nic nie trzeba będzie drukować – bo dana placówka medyczna, do której zgłosi się pacjent w celu wykonania badań, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym. Będzie można też skorzystać ze wsparcia konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej https://www.gov.pl/web/domowaopiekamedyczna. To dla tych, którzy nie korzystają z Internetowego Konta Pacjenta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.