Ustawa z 2018 r. wprowadziła ograniczenie handlu w niedziele. Do 2017 roku zakupy można było robić podczas każdej w kalendarzu. A ostatnim rokiem, kiedy to niedziel handlowych było nieco więcej, był 2019 rok. Wówczas na zakupy mogliśmy się udać w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, a także w niedziele przedświąteczne. Na 2021 r., podobnie, jak w minionym roku, wyznaczono tylko 7 handlowych niedziel. Biorąc to pod uwagę, do tej pory mogliśmy pójść na zakupy cztery razy - 31 stycznia, 28 marca, 25 kwietnia i 27 czerwca.
Pamietamy, że zimą i wiosną niedziela handlowa nie została w pełni wykorzystana przez Polaków. Ze względu na pandemię COVID-19 zamknięte były m.in. galerie handlowe i sklepy budowlane.
Ostatnia niedziela sierpnia to niedziela handlowa
Dla mieszkańców, którzy zapomnieli zrobić zakupów w piątek, do marketów czy galerii nie będą mogli się wybrać dziś, dobra wiadomość jest taka, że 29 sierpnia to niedziela handlowa. Oznacza to, że duże sklepy spożywcze czy galerie handlowe pozostaną otwarte. Kolejna niedziela handlowa w harmonogramie przygotowanym przez rząd przewidziana jest dopiero w grudniu.Lista niedziel handlowych 2021:
- 31 stycznia
- 28 marca
- 25 kwietnia
- 27 czerwca
- 29 sierpnia,
- 12 grudnia
- 19 grudnia
W wykazie niedziel handlowych - sklepy otwarte 29 sierpnia
Rząd w Polsce zadecydował, że najbliższa niedziela handlowa będzie miała miejsce 29 sierpnia 2021 roku. Ustawa ograniczająca handel w niedziele i święta pozwala bowiem na funkcjonowanie małym placówkom i takim, w którym za ladą stanie właściciel.We wszystkie niedziele mogą wyjątkowo działać m.in.
- „sklepy, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek”,
- stacje paliw,
- sklepy na dworcach,
- apteki,
- lokale gastronomiczne
- piekarnie,
- cukiernie,
- lodziarnie,
- punkty z dewocjonaliami,
- kioski,
- kwiaciarnie,
- placówki pocztowe
- markety na dworcach PKP.
Niedziela handlowa - ogranicznenie handlu i kary
Ograniczenie handlu w niektóre niedziele wprowadziła ustawa, którą 30 stycznia 2018 r. podpisał prezydent Andrzej Duda. Złamanie lub nieprzestrzeganie zasad zakazu handlu wiązać się może z surowymi karami. Sklep może zostać ukarany mandatem w wysokości 1-5 tys. zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć nawet do 100 tys. zł.W 2018 r. handlowe były dwie niedziele w miesiącu, ostatnim rokiem, kiedy to niedziel handlowych było nieco więcej, był 2019 rok. Wówczas na zakupy mogliśmy się udać w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, a także w niedziele przed najważniejszymi świętami - Wielkanocą i Bożym Narodzeniem.
Niedziela handlowa - wykaz w 2022 r.
W 2020 i 2021 r. wyznaczono tylko 7 niedziel handlowych. Jak to będzie wyglądało w następnym roku? Zakupy w 2022 r. zrobimy w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i jedną niedzielę przed Wielkanocą.Handlowe będą także ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.
Liczba niedziel handlowych w 2022 roku pozostanie taka sama jak w latach minionych. W ciągu całego roku będzie ich zaledwie 7. Oto wykaz niedziel, w które bez przeszkód będziemy mogli udać się na zakupy:
- 30 stycznia 2022
- 10 kwietnia 2022
- 24 kwietnia 2022
- 26 czerwca 2022
- 28 sierpnia 2022
- 11 grudnia 2022
- 18 grudnia 2022
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.