Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się we wszystkich parafiach w całej Polsce.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podkreśla, że:
"Zebrane w ten sposób informacje będą stanowiły bezcenne źródło wiedzy i pomogą w rozeznawaniu wyzwań, jakie niesie ze sobą epidemia".
Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku. W parafii za zorganizowanie i przeprowadzenie badań odpowiedzialny jest proboszcz. Organizuje on ekipy osób liczących, którzy we wszystkich wejściach do świątyni zliczają wiernych, przybywających na każdą mszę niedzielną.
Według raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że w 2019 r. wskaźnik uczestnictwa zobowiązanych katolików w mszy św., wyniósł 36,9 proc. ilości ochrzczonych. Wskaźnik dotyczący liczby osób przystępujących do komunii św., wyniósł 16,7 proc.
Najwyższy poziom uczestnictwa katolików w niedzielnej mszy św. odnotowano – tak jak w poprzednich latach – w diecezjach: tarnowskiej (70,8%), rzeszowskiej (62,1%) oraz przemyskiej (58,5%). Najniższy odsetek był diecezjach szczecińsko-kamieńskiej (23,3%), łódzkiej (23,6%) oraz koszalińsko-kołobrzeskiej (23,8%).
źródło: Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego
Według wyliczeń ISKK, ilość uczestników mszy katolickich w Polsce systematycznie spada.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.