Reklama

Kościół sprawdzi ilu katolików chodzi na msze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Kościół sprawdzi ilu katolików chodzi na msze - Zdjęcie główne

W całej Polsce 26 września odbędzie się doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

zwielkopolski24 W kościołach w najbliższą niedzielę - 26 września odbędzie się doroczne liczenie osób obecnych na mszach świętych (dominicantes) i przystępujących do komunii świętej (communicantes). W tym roku liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych zaplanowano nieco wcześniej, niż praktykowano.

Reklama

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się we wszystkich parafiach w całej Polsce. 

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podkreśla, że:

"Zebrane w ten sposób informacje będą stanowiły bezcenne źródło wiedzy i pomogą w rozeznawaniu wyzwań, jakie niesie ze sobą epidemia". 

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku. W parafii za zorganizowanie i przeprowadzenie badań odpowiedzialny jest proboszcz. Organizuje on ekipy osób liczących, którzy we wszystkich wejściach do świątyni zliczają wiernych, przybywających na każdą mszę niedzielną.

Według raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że w 2019 r. wskaźnik uczestnictwa zobowiązanych katolików w mszy św., wyniósł 36,9 proc. ilości ochrzczonych. Wskaźnik dotyczący liczby osób przystępujących do komunii św., wyniósł 16,7 proc. 

Najwyższy poziom uczestnictwa katolików w niedzielnej mszy św. odnotowano – tak jak w poprzednich latach – w diecezjach: tarnowskiej (70,8%), rzeszowskiej (62,1%) oraz przemyskiej (58,5%). Najniższy odsetek był diecezjach szczecińsko-kamieńskiej (23,3%), łódzkiej (23,6%) oraz koszalińsko-kołobrzeskiej (23,8%).

źródło:  Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego

Według wyliczeń ISKK, ilość uczestników mszy katolickich w Polsce systematycznie spada.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy