Czym jest przewóz bilateralny?
Przewóz bilateralny jest przewozem między dwoma krajami, zwykle odbywającym się na drodze lądowej. Może być on wykonywany przez prywatne firmy transportowe lub państwowe przedsiębiorstwa, a także przez indywidualnych kierowców. Wykonywany jest on zazwyczaj na podstawie umowy między stronami, a także na podstawie ustalonego harmonogramu i planu trasy.
Z transportem bilateralnym mamy do czynienia podczas przewozu osób lub towarów pomiędzy krajami, które zawarły ze sobą umowy dwustronne, przy czym siedziba przewoźnika musi znajdować się w jednym z tych państw. Jako członek Unii Europejskiej posiadamy umowy bilateralne ze wszystkimi krajami członkowskimi, a dodatkowo również następującymi państwami: Albania, Armenia, Białoruś, Irak, Iran, Jordania, Kazachstan, Kirgizja, Mołdawia, Rosja, Syria, Tunezja, Turcja, Ukraina oraz Uzbekistan.
Przykłady przewozów bilateralnych
Pierwszy przykładem tego, co nazywa się transport bilateralny, będzie podróż załadowanego samochodu do Niemiec, jego rozładowanie oraz ponowny załadunek i podróż do Polski. Czasem zdarza się, choć jest to nieekonomiczne, że kierowca wraca “na pusto”.
Kolejnym przykładem przewozów bilateralnych jest transport z Polski i częściowe rozładowanie w Niemczech, Austrii oraz Francji. Z tymi krajami nasz kraj posiada umowy dwustronne, w związku z tym uznanie go za transport bilateralny jest oczywistością.
Jakie są korzyści transportu bilateralnego?
Transport bilateralny (https://firetms.com/pl) ma wiele korzyści. Przede wszystkim jest to bardzo wygodna forma transportu, ponieważ można go dostosować do indywidualnych potrzeb i wymagań. Ponadto jest on również bezpieczny, ponieważ każda strona ma swoich kierowców, którzy znająsię nawzajem i mają duże doświadczenie w prowadzeniu pojazdów.