Co jeść w ciąży? Najważniejsze produkty
Prawidłowo zbilansowana dieta to podstawa w trakcie ciąży, ponieważ wpływa na rozwój płodu oraz zdrowie przyszłej matki. Sprawdź zatem, jakie są najważniejsze produkty w diecie kobiet w ciąży.
- Białko – kluczowe dla budowy tkanek zarówno u matki, jak i rozwijającego się dziecka. Dlatego specjaliści zalecają spożywanie chudego mięsa, ryb, jaj, nabiału, a także roślinnych źródeł białka np. ciecierzycy i soczewicy.
- Kwas foliowy – odgrywa istotną rolę w zapobieganiu wadom cewy nerwowej u płodu. Kobiety w ciąży powinny spożywać 0,8 mg etylowego kwasu foliowego dziennie. Dobrym źródłem są zielone warzywa liściaste, brokuły i cytrusy.
- Żelazo – niezbędne do produkcji hemoglobiny, która transportuje tlen do komórek. Źródłami żelaza są czerwone mięso, jajka, wątróbka, fasola, pełnoziarniste produkty zbożowe.
- Kwas tłuszczowy omega-3 – istotny dla rozwoju mózgu i wzroku płodu. Znajdziesz go w tłustych rybach np. łososiu i makreli, a także w warzywach typu brokuł i kapusta.
Czy dieta keto jest dobra w trakcie ciąży?
Coraz większą popularnością cieszy się dieta ketogeniczna, jednak powstało wiele mitów dotyczących tego sposobu żywienia. Zatem, czy dieta keto jest dobra w trakcie ciąży? Zapytaj się lekarza, czy na podstawie wyników badań np. morfologii, widzi jakieś przeciwwskazania do stosowania diety keto. Jeśli nie ma obiekcji, to możesz zmienić dotychczasowy sposób żywienia.Szczególnie dieta keto może być dobrym rozwiązaniem w przypadku kobiet z cukrzycą ciążową, ponieważ pomaga w utrzymaniu stabilnego poziomu glukozy we krwi.
Najwięcej obaw budzi to, czy dieta ketogeniczna dostarczy organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju płodu. Rozwiązaniem może być dieta pudełkowa keto, ponieważ to dietetycy dbają o to, aby jedzenie było prawidłowo zbilansowane. Poza tym możesz spożywać np. niskowęglowodanowe warzywa, które również stanowią cenne źródło wielu składników odżywczych. Koniecznie zwróć uwagę na picie odpowiedniej ilości płynów, bo na początku diety keto może dojść do pozbywania się wody z organizmu. Regularnie wykonuj badanie morfologiczne, żeby kontrolować poziom kwasu foliowego, potasu, magnezu, żelaza i witamin.
Jeśli dopiero w trakcie ciąży zmieniasz dietę na ketogeniczną, to rób to bardzo stopniowo, a dzięki temu nie musisz obawiać się dolegliwości typu nudności, zawroty głowy czy zmęczenie. Takie objawy występują w przypadku nagłego ograniczenia węglowodanów.
Jesteś w ciąży i chcesz spożywać keto posiłki? Sprawdź ofertę cateringu - https://www.zdrowycatering.pl/dieta-keto/.
Jakich produktów spożywczych unikać w czasie ciąży?
Zwróć uwagę na produkty, które mają negatywny wpływ na zdrowie w trakcie ciąży. Zapoznaj się również z poniższą listą produktów zakazanych w ciąży:
- surowe lub niedogotowane mięso – mogą być źródłami bakterii i pasożytów, dotyczy to również sushi z surową rybą;
- niewysterylizowane produkty mleczne – niektóre sery np. camembert i brie mogą zawierać listerię;
- alkohol – prowadzi do zespołu alkoholowego płodu, który powoduje poważne uszkodzenie mózgu;
- duże ilości kofeiny – zaleca się ograniczenie kofeiny do 200 mg dziennie; spożywanie większej ilości kofeiny może prowadzić do niskiej masy urodzeniowej dziecka, a także zwiększać ryzyko poronienia.