Nawet najbardziej bezawaryjne auta wymagają odpowiedniej dbałości
Przed zakupem auta z drugiej ręki należy pamiętać o tym, że brak dbałości może doprowadzić do ruiny nawet najbardziej bezawaryjny model. Nie da się zatem uniknąć wymiany płynów i części eksploatacyjnych. Jeżeli poprzedni właściciel nie serwisował auta w odpowiedni sposób, to dodatkowe wydatki są niemal pewne. Po zakupie używanego samochodu rozsądnie jest również wymienić m.in. olej i filtry oraz pasek rozrządu. Dobrze jest przy tym zaopatrywać się w części u sprawdzonych i pewnych dostawców – na deler.pl/c/silnik/pasek-rozrzadu możesz łatwo dobrać pasek rozrządu na wymianę.
Bezawaryjne hatchbacki i auta kompaktowe
Kierowcy rozglądający się za małym i niedrogim autem miejskim o możliwie bezawaryjnej opinii powinni wziąć pod uwagę modele Toyoty. Zarówno Toyota Yaris, jak i Toyota Aygo cieszą się dobrymi opiniami oraz zajmują wysokie miejsca w rankingach niezawodności. Niewielkie rozmiary sprawiają, że są one wyjątkowo wygodne podczas użytku miejskiego – nie potrzebują zanadto przestrzeni do zaparkowania oraz pozwalają łatwo manewrować na ciasnych uliczkach i zatłoczonych parkingach. Wśród samochodów w wieku do około 10 lat dosyć dobrze pod względem awaryjności prezentuje się również Mercedes klasy A. Ten model jest bardziej uniwersalną propozycją i zapewni wyższą wygodę także podczas pokonywania tras.
Solidne kompaktowe minivany
Jeżeli szukamy czegoś przestronniejszego, a jednocześnie nieprzesadnie wielkiego, to rozsądnym wyborem będzie kompaktowy minivan. Wśród modeli z tego segmentu, które są wymieniane jako bezawaryjne, dosyć często przewija się Mercedes klasy B. Nieco bardziej przystępnym modelem, który cieszy się renomą niezawodnego, jest Volkswagen Golf Sportsvan. To następca Golfa Plus, który, nawiasem mówiąc również szczyci się dobrymi opiniami, ale jest od niego większy i bardziej wszechstronny. Dzięki temu lepiej sprawdzi się podczas użytku rodzinnego.
Kompaktowe SUV-y i crossovery, które nie psują się zbyt często
Wśród najmniejszych SUV-ów i crossoverów, dobre oceny za bezawaryjność zdobywają samochody Audi – Q2, Q3 oraz Q5. W efekcie można wybrać model optymalny pod względem wielkości, który powinien zapewnić możliwie wysoką niezawodność. Inne niemieckie SUV-y o nieprzesadnie dużych gabarytach, które według rankingów mogą zaoferować niezawodność na dobrym poziomie, to BMW X1 oraz X3. Ponadto warto rozważyć modele japońskie, takie jak m.in. Mazda CX-3, Mitsubishi ASX czy Suzuki Vitara – one również stoją w rankingach niezawodności dosyć wysoko.
Pełnowymiarowe SUV-y o niskiej awaryjności
Chcąc kupić dużego i maksymalnie bezawaryjnego SUV-a w stosunkowo młodym wieku, trzeba niestety przygotować się na dosyć spory wydatek. W tej klasie najlepiej wypadają bowiem modele klasy premium, takie jak BMW X5, Mercedes GLC, czy Porsche Cayenne. Wśród dużych SUV-ów w wieku około 10 lat, które nie powinny zbyt często wymagać wizyty u mechanika, wymienia się czasem Volkswagena Touarega.
Auta sportowe i kabriolety, które rzadko ulegają awariom
Nawet wśród aut sportowych można znaleźć modele uznawane za niezawodne. Należy do nich zaliczyć Audi TT w wieku około 7-10 lat. Kierowcy z bardziej zasobnym portfelem, którzy chcą sobie sprawić 5-10-letnie sportowe auto, mogą rozważyć Porsche 911. Ten legendarny model także korzystnie wypada w rankingach niezawodności. Do najbardziej niezawodnych kabrioletów zalicza się natomiast Mercedes SLK, który również otrzymuje dobre oceny w rankingach bezawaryjności.