reklama
reklama

Pasywne mieszkanie - 5 pomysłów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie parnera

Pasywne mieszkanie - 5 pomysłów - Zdjęcie główne

foto zdjęcie parnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Budownictwo pasywne inaczej nazywane jest energooszczędnym i staje się w Polsce coraz popularniejszą metodą budowania zarówno domów, jak i mieszkań. Obecne czasy wymagają od społeczeństwa dbałości o środowisko. Wykonanie mieszkania pasywnego jest więc ekonomiczną inwestycją, dzięki możliwości uzyskania dotacji na energooszczędne rozwiązania.
reklama

Zaaranżowanie wnętrza w pomieszczeniach tego typu wykorzystuje właściwości materiałów budowlanych oraz położenie stron względem światła zewnętrznego. Głównym zamysłem jest stworzenie energooszczędnej, ekonomicznej i komfortowej przestrzeni dla mieszkańców. Jakie rozwiązania warto zastosować podczas projektowania mieszkania pasywnego?

1. Dobre rozmieszczenie okien

Kluczową kwestią podczas projektowania mieszkania pasywnego jest odpowiednie rozmieszczenie okien. To właśnie przez nie ucieka największa ilość ciepła. Niezwykle ważne jest to, aby zostały one rozmieszczone od strony południowej - dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, światło słoneczne będzie ogrzewało mieszkanie. Jednocześnie niezwykle ważna jest izolacja okien. Często stosuje się modele trzyszybowe z potrójnymi uszczelkami. 

2. Ekologiczne ogrzewanie

Tradycyjne budownictwo charakteryzuje się tym, że nawet 80% zużywanej energii przeznacza się na ogrzanie domu. W mieszkaniu pasywnym nie powinno dochodzić do do strat ciepła. Dzięki temu urządzenia zasilane energią odnawialną są w stanie zapewnić odpowiednią temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Warto zadbać też o odpowiednio wykonaną wentylację z wymianą ciepła. Zdecydowanie podniesie ona komfort termiczny mieszkańców. 

3. Ogrzewanie podłogowe

Polecanym rozwiązaniem, które z reguły stosuje się podczas budowy mieszkań pasywnych, jest ogrzewanie podłogowe. Stworzenie posadzki z płytek to niezwykle praktyczny pomysł. Zimą tak zwana "podłogówka" z powodzeniem ogrzewa wybrane pomieszczenia lub całe mieszkanie, a latem chłodna posadzka sprawia, że temperatura wydaje się niższa niż jest w rzeczywistości. Opcja ta powoduje również znaczące obniżenie wydatków przeznaczonych na ogrzewanie. Warto pamiętać o montażu ogrzewania podłogowego - w szczególności na parterze. 

4. Taras lub balkon 

Taras lub balkon to integralna część pasywnego mieszkania. Przynależąca do budynku przestrzeń zielona, w znaczący sposób podnosi komfort codziennego funkcjonowania. Warto pamiętać o tym, że odpowiednia jakość wykorzystanych materiałów to kluczowy czynnik podczas budowy obiektów w standardzie pasywnym. Również dodatkowa przestrzeń zewnętrzna powinna być spójna ze stylem całej aranżacji. 

5. Dobra jakość materiałów budowlanych

Budowa domu pasywnego to w większości przypadków spora oszczędność pieniędzy. Jednak, aby faktycznie mieszkanie tego typu nie generowało dodatkowych kosztów należy zadbać o odpowiedni standard wykonania. Materiały muszą być trwałe i wytrzymałe, aby nie wymuszały konieczności przeprowadzania remontów i napraw. 

Wiele osób określa mieszkania pasywne budownictwem przyszłości. Dzięki nim możliwe jest zadbanie o stan środowiska naturalnego oraz zmniejszenie kosztów codziennego życia. Istnieją regiony w Polsce, w których pojawia się duża ilość tak zaprojektowanych budynków. Nowe mieszkania w Wielkopolsce na obido.pl mogą być doskonałą inwestycją dla osób szukających budynku zaprojektowanego i wykonanego w stylu pasywnym.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama