Reklama

Pożyczka pozabankowa czy kredyt gotówkowy — na co się zdecydować?

Opublikowano: czw, 26 sie 2021 08:52
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie parnera

Pożyczka pozabankowa czy kredyt gotówkowy — na co się zdecydować? - Zdjęcie główne

pożyczka pozabankowa | foto zdjęcie parnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Mówiąc o pożyczce i kredycie często mamy na myśli ten sam produkt. Są to jednak dwa różne zobowiązania, których zasady działania określają inne regulacje prawne. Czym jest zatem pożyczka pozabankowa i kiedy warto z niej skorzystać? Wzrastający konsumpcjonizm, szybkie tempo życia oraz coraz większe potrzeby sprawiają, że każdego dnia mnóstwo ludzi korzysta z usług instytucji finansowych. Jeśli chodzi o banki, to mają one zapewnione stałe grono klientów np. wśród osób szukających pomocy finansowej na zakup własnego mieszkania. Nie zawsze jednak kredyt bankowy jest możliwy do uzyskania. Duży wpływ mają na to różnego rodzaju kłopoty finansowe czy wypadki losowe związane np. z utratą pracy, czy stałego dochodu. Z pomocą przychodzą wtedy instytucje pozabankowe, których podstawowymi produktami są pożyczki lub tzw. chwilówki. Czy jednak pożyczka pozabankowa to ten sam produkt, co kredyt udzielany przez bank i kiedy warto po niego sięgnąć?

Różnice pomiędzy pożyczką pozabankową a kredytem 

Zarówno pożyczki, jak i kredyty to produkty finansowe, których głównym celem jest poprawa stanu naszego budżetu. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest instytucja, która je oferuje oraz regulacje prawne określające warunki zawarcia umowy.

  • Kredyt to produkt finansowy, który jest udzielany tylko przez banki i jego warunki określa Prawo Bankowe. Decydując się na niego, kredytobiorca zobowiązuje się przeznaczyć pieniądze na wcześniej ustalony cel, natomiast bank ma prawo sprawdzić, czy przyznane środki zostały wykorzystanie według wcześniejszych ustaleń.
  • Pożyczka to produkt, który może być udzielony przez każdego, kto dysponuje odpowiednim nakładem finansowym. Umowa regulowana jest Kodeksem Cywilnym i pożyczkodawca nie ma obowiązku kontrolowania, na co zostały przeznaczone klientowi pieniądze.

Jakie zalety ma pożyczka pozabankowa i dlaczego warto ja wziąć?

W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego pożyczka pozabankowa przez internet ma szereg zalet i udogodnień związanych z jej otrzymaniem. Kiedy staramy się o kredyt w banku, musimy wziąć pod uwagę szereg licznych i skomplikowanych procedur. Tylko ich pomyślne przejście gwarantuje otrzymanie pieniędzy. Bank oczekuje od klienta nie tylko stabilnej sytuacji zawodowej i finansowej, lecz także dobrej i nieposzlakowanej historii kredytowej. Z tego powodu wiele osób nie może liczyć na umowę z bankiem. W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem są pożyczki pozabankowe, których dewizą jest szybkie i bezproblemowe przyznanie dodatkowych funduszy bez zbędnych formalności.

Co sprawia, że pożyczka pozabankowa jest tak atrakcyjnym i pożądanym produktem w przeciwieństwie do kredytu bankowego? Składa się na to kilka czynników:

  • Minimum formalności — pożyczki pozabankowe to produkty, o które wnioskować można w łatwy i przystępny sposób. Brak dodatkowych dokumentów jak zaświadczenia o zarobkach czy umowa o zatrudnienie są dużymi atutami pozabankowego produktu;
  • szybka decyzja — bardzo często pieniądze są na koncie klienta już tego samego dnia, a czasem nawet po 15 minutach od złożenia i weryfikacji wniosku;
  • wysoki stopień przyznawania pożyczki — w przeciwieństwie do banku, gdzie trudno spełnić wszystkie warunki uzyskania kredytu, pożyczka pozabankowa charakteryzuje się wysokim stopniem przyznawania pieniędzy. Główny wpływ na to mają łagodniejsze kryteria, według których oceniany jest klient, np. z niezbyt korzystną przeszłością kredytową; 
  • wnioskowane online — bez wychodzenia z domu klient jest w stanie wnioskować o pożyczkę. Wystarczy dostęp do komputera, dowód osobisty i szybka weryfikacja, np. za pomocą symbolicznego przelewu bankowego.

Rodzaje pożyczek pozabankowych

W zależności od potrzeb klientów rynek finansowy ma w swojej ofercie różne produkty pozabankowe. Ich wspólną cechą jest minimum formalności oraz elastyczność warunków umowy.

Do najczęściej spotykanych i najchętniej zaciąganych pożyczek pozabankowych należą:

  • Pożyczki pozabankowe na dowód przez internet — to zobowiązania krótkoterminowe, cieszące się ogromną popularnością. Nie wymagają dodatkowych zaświadczeń oraz dokumentów. Weryfikacja następuje poprzez symboliczny przelew bankowy, a gotówka jest bardzo szybko na koncie wnioskującego, nawet w ciągu 15 minut od momentu wypełnienia formularza;
  • pożyczki pozabankowe długoterminowe — najczęściej są to produkty ratalne, podobne do kredytów gotówkowych, jednak na nieco gorszych warunkach. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość uzyskania gotówki bez względu na złą historię kredytową oraz niewystarczającą zdolność kredytową;
  • tanie pożyczki pozabankowe — są to pożyczki skierowane do nowych klientów, którzy szukają szybkiej i taniej oferty gotówkowej. Koszty jej uzyskania i spłaty są w tym przypadku bardzo niskie, czasem nawet zerowe.  
W większości przypadków pożyczka pozabankowa jest korzystniejsza niż kredyt gotówkowy. Nie tylko pozwala ominąć wiele skomplikowanych i żmudnych procedur bankowych, ale też zasilić nasz budżet dodatkową gotówką szybko w nagłych przypadkach. Choć pozabankowe pożyczki są łatwo dostępnymi i szybkimi produktami, nie są przeznaczone dla wszystkich. Firma pozabankowa sprawdza zarówno klientów w BIK-u, jak i innych rejestrach dłużników, nie warto zatem zatajać informacji o rzeczywistym stanie finansów. Pożyczki pozabankowe są bezpiecznymi produktami, zawsze należy jednak zwrócić uwagę na szczegółowe warunki umowy oraz dokładnie sprawdzić firmę, w której zaciągane jest zobowiązanie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE