reklama

Stwardnienie rozsiane – pierwsze symptomy choroby, które powinny zaniepokoić

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor:

Stwardnienie rozsiane – pierwsze symptomy choroby, które powinny zaniepokoić - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraStwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex, SM) to nieuleczalna choroba, która przebiega z okresami rzutów i remisji. Tempo rozwoju SM zależy przede wszystkim od czynników genetycznych i środowiskowych. Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy tego przewlekłego i postępującego schorzenia, zanim skorzystasz z konsultacji neurologicznej. Sprawdź, ile trwa rzut stwardnienia rozsianego.

Jakie są pierwsze objawy stwardnienia rozsianego?

SM prowadzi do wielu deficytów neurologicznych. Stopniowe uszkodzenie i rozpad osłonek mielinowych włókien nerwowych obniża jakość życia w wymiarze fizycznym oraz mentalnym. Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego mogą różnić się w zależności od danego przypadku. Często na początkowym etapie rozwoju choroby są to symptomy okulistyczne (jako skutek pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego). Wielu chorych obserwuj u siebie objawy takie jak np.: 

  • osłabienie ostrości wzroku, 
  • ból oczu, 
  • diplopia, 
  • ubytki w polu widzenia,
  • dośrodkowy defekt źreniczny,
  • zaburzenia poczucia kontrastu,
  • zaburzenia postrzegania kolorów.

W przebiegu tej choroby demielinizacyjnej ośrodkowego układu nerwowego u części chorych występuje też oczopląs, drganie oczne. Jeśli zauważysz u siebie powyższe problemy z narządem wzroku, nie zwlekaj z wizytą u lekarza okulisty lub neurologa. Poza objawami okulistycznymi warto wspomnieć także o innych symptomach, jakich doświadczają pacjenci, a są to m.in.:

  • osłabienie siły mięśniowej,
  • zaburzenia koordynacji,
  • zawroty głowy,
  • drętwienie kończyn,
  • nadmierne napięcie mięśniowe.

8 na 10 pacjentów dotkniętych stwardnieniem rozsianym zauważa u siebie problemy związane z pracą pęcherza moczowego. Częstym objawem jest ciągle parcie na pęcherz i wielomocz. U chorych może występować też mimowolne nietrzymanie moczu lub niemożność opróżnienia pęcherza. 

Jednym z wczesnych objawów SM są także zaburzenia funkcji poznawczych. U wielu chorych można zaobserwować problemy z pamięcią i koncentracją. Znamienne są również nagłe zaburzenia nastroju – chorzy mogą błyskawicznie przejść od stanu rozdrażnienia po radość, doświadczać napadów płaczu lub śmiechu.

Wraz z rozwojem stwardnienia rozsianego mogą rozwinąć się także inne uciążliwe symptomy, takie jak np.:

  • ataksja móżdżkowa (objawia się niezgrabnością, trudnościami w wykonywaniu precyzyjnych ruchów),
  • osłabienie czucia dotyku, bólu, temperatury,
  • uporczywe zmęczenie,
  • stany depresyjne i maniakalne,
  • niedowłady kończyn dolnych.

Ile trwają rzuty stwardnienia rozsianego?

Zastanawiasz się, ile trwają rzuty SM? Rzut choroby rozwija się zwykle w ciągu kilku godzin lub dni. Zdarza się, że jeden rzut utrzymuje się nawet do kilku tygodniu. Następnie objawy stwardnienia rozsianego mogą ustąpić częściowo lub całkowicie (następuje stopniowa poprawa, tj. remisja). Częstotliwość występowania rzutów zależy od postaci SM. W niektórych przypadkach 1-2 rzuty pojawiają się co kilka lat. W przypadku rozpoznania postaci rzutowo-remisyjnej pierwsze rzuty choroby zwykle dają o sobie znać po 10-15 latach od wystąpienia pierwszych symptomów SM.

Kto najczęściej choruje na stwardnienie rozsiane? 

Choroba ta może wystąpić u osób w różnym wieku, jednak jak pokazuje praktyka lekarska, zwykle SM ujawnia się u pacjentów między 20. a 40. rokiem życia. Na SM dwukrotnie częściej niż mężczyźni chorują kobiety. Jak wygląda częstotliwość występowania na sclerosis multiplex? W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje na około 40-60 osób na 100 000.

Podsumowując, zwiastunem stwardnienia rozsianego często są objawy okulistyczne, takie jak widzenie podwójne, ból oczu, ubytki w polu widzenia, zaburzenia w postrzeganiu kolorów  i kontrastu. Pamiętaj, że szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia może podnieść Twój komfort życia i poprawić rokowania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE