reklama

Usuwanie kamienia nazębnego – dlaczego jest kluczowe dla zdrowia jamy ustnej?

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Usuwanie kamienia nazębnego – dlaczego jest kluczowe dla zdrowia jamy ustnej? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraKamień nazębny zaczyna tworzyć się już po kilkunastu godzinach od umycia zębów. Wygląda nieestetycznie, a dodatkowo wpływa negatywnie na stan zębów, dziąseł, a także na oddech. Skąd się bierze i jak się go pozbyć? Czy warto korzystać z fachowej pomocy? Poznaj odpowiedzi w poniższym artykule.

Kamień nazębny – dlaczego to problem? 

Czym w ogóle jest kamień nazębny? To zmineralizowana płytka bakteryjna. Zazwyczaj tworzy się przy nasadzie zęba i w szczelinach pomiędzy zębami. Jest twarda i niełatwa do usunięcia. Gromadzi się przede wszystkim w trudno dostępnych miejscach, ale także z przodu jamy ustnej, do której teoretycznie mamy dość dobry dostęp podczas mycia.

Głównym czynnikiem powstawania kamienia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Wiele osób szczotkuje zęby szybko, niedokładnie i zapomina też o nitkowaniu. Jeśli osad zaczyna się odkładać, ulega on mineralizacji i się utwardza. Kamień nazębny powodują także pokarmy i napoje bogate w cukry czy składniki mineralne. 

Pozbycie się kamienia nazębnego nie jest proste. Zwykłe szczotkowanie nie usunie go całkowicie, a odkładający się kamień jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii. Prowadzi nie tylko do nieestetycznego wyglądu zębów, a tworzy także problemy zdrowotne.

Jak usunąć kamień nazębny?

Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg stomatologiczny, który można przeprowadzić na kilka sposobów. Najczęściej stosowanym jest skaling. Polega on na mechanicznym usuwaniu kamienia za pomocą ultradźwięków lub narzędzi ręcznych. Do innych metod pozbywania się kamienia nazębnego zaliczamy piaskowanie, które wykorzystuje strumień drobnoziarnistego materiału ściernego usuwającego osad. Zabieg ten jest bezpieczny i zazwyczaj bezbolesny, chociaż może powodować dyskomfort. Osoby, które mają wrażliwe dziąsła, mogą zauważyć delikatne podrażnienie. Jeśli kamień odłoży się na dolnej części zęba, czasem podczas jego usuwania pojawia się krwawienie.

Dlaczego warto regularnie usuwać kamień nazębny? 

Usuwanie kamienia nazębnego jest jednym z podstawowych i najbardziej popularnych zabiegów higienizacyjnych. Zapewnia zdrowie jamy ustnej. Choć może większości wydawać się małym problemem, często prowadzi do poważnych konsekwencji, nawet parodontozy. Jest to choroba, która niszczy tkanki podtrzymujące ząb, więzadła przyzębia oraz kość, czego efektem jest rozchwianie i utrata zębów. Złogi kamienia zlokalizowane  w okolicy dziąseł prowadzą do  odsuwania się tkanki i odsłaniania szyjki zębowej, co wywołuje nadwrażliwość zębów i może prowadzić do ich wypadania. 

Warto pamiętać, że rozwijające się bakterie nie pozostają tylko w jamie ustnej. Stamtąd bez problemu mogą przenikać do krwiobiegu i wywoływać stany zapalne w innych częściach ciała. Trzeba też podkreślić, że zły stan zdrowia jamy ustnej wpływa pośrednio także na przebieg innych chorób, takich jak cukrzyca.  

Regularne zabiegi higieniczne pozwalają uniknąć poważnych problemów, które mogą wpływać nie tylko na kondycję zębów, ale i na zdrowie całego organizmu. Każdy taki profesjonalny zabieg powinien przeprowadzić raz do roku. Osoby z tendencją do gromadzenia się kamienia nawet 2 razy w roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE