reklama

Kawałek historii Jutrosina znaleziony na pchlim targu. Czym żyła gmina w 1830 roku?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Udostępnione przez I. Mikołajewskiego

Kawałek historii Jutrosina znaleziony na pchlim targu. Czym żyła gmina w 1830 roku? - Zdjęcie główne

foto Udostępnione przez I. Mikołajewskiego

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaO pchlich targach można dyskutować długo. Jest wielu ich zwolenników i zapewne tyle samo osób, które nigdy w takim miejscu nie były. A są to miejsca, w których upływ czasu i różne historie „czuć” w powietrzu. Na jednym z takich targów znaleziono kawałek historii Jutrosina, z którego można się dowiedzieć - czym żyło miasto w 1830 roku.
reklama

Żyjąc w biegu, nie zastanawiamy się jakie pamiątki po nas zostaną. Nie zastanawiamy się, jak nasza historia będzie postrzegana za kilkadziesiąt czy kilkaset lat. Nawet my, dziennikarze, nie myślimy, czy za wiele lat ktoś zajrzy do starych wydań gazet. Okazuje się jednak, że są pasjonaci, którzy cenią przeszłość i z chęcią wyszukują ciekawostki związane np. z regionem, w którym mieszkają. Jedną z takich osób jest regionalista, kustosz Muzeum Ziemi Jutrosińskiej i jutrosiński radny, Ireneusz Mikołajewski. 

Jakiś czas temu miłośnik historii z Jutrosina pochwalił się nam znaleziskiem, które nakreśla obraz życia mieszkańców Jutrosina niemal 200 lat temu. Jak wyjaśnia, są to dwa egzemplarze gazety „Dziennik Urzędowy Królewskiej Regencyi w Poznaniu”.

reklama

- Gazety są wydrukowane na starym, czerpanym papierze. Jako, że jest to czas, kiedy nasze ziemie były pod zaborem pruskim, informacje są napisane w dwóch językach: polskim i niemieckim - opowiada.

Co się działo w Jutrosinie niemal 200 lat temu?

Na jednej z gazet widnieje data wydania - 16 listopada 1830 roku. Podaje ona informację z 26 października 1830 r., dotyczącą mieszkańców Jutrosina. Otóż w tamtym czasie, na ziemi jutrosińskiej odbyły się wybory. W dzienniku podano ich wyniki.

"Wskutek odbytego przez mieszczan w Jutrosinie wyboru, mianowaliśmy Radzcami mieyskimi następujących mieszczan" - czytamy w artykule.

Podano pięć nazwisk: Karol Liguda, Karol Shultz, Piotr Przystański, Karol Boksz oraz Jakob Kleinert.

reklama

Gazety o Jutrosinie wypatrzył na pchlim targu

Ireneusz Mikołajewski zdradza, że "zabytkowe" gazety znalazł podczas wizyty na jednym z pchlich targów, które lubi odwiedzać. Pasjonat historii przyznaje, że najchętniej wyszukuje stare pocztówki, zdjęcia, książki.

- Na jednym ze stoisk przeglądałem karton wypełniony różnymi papierami i tam znalazłem te stare gazety - relacjonuje.

Kustosz podsumował, że cieszy się, iż jest w ich posiadaniu, ale pewnie kiedyś przekaże je do Muzeum Ziemi Jutrosińskiej.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo