reklama

Szkoła w Zielonej Wsi ma ponad 160 lat

Opublikowano:
Autor:

Szkoła w Zielonej Wsi ma ponad 160 lat - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
14
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia„Rocznik Leszczyński” z 2017 r. zamieścił ciekawy artykuł autorstwa Stanisława Jędrasia „Półtora wieku szkoły w Zielonej Wsi”. Bardzo szczegółowo została opisana historia placówki począwszy od jej założenia do 2015 r.
reklama

Początki szkolnictwa w Zielonej Wsi

Budynek szkolny powstał w 1863 roku, obok późniejszego kościoła. Miał dwie izby lekcyjne, a w szkole uczyło dwóch nauczycieli. Uczęszczały tu dzieci z Wydaw, Stwolna i Zielonej Wsi. Na początku XX wieku szkoła ta była widownią strajku szkolnego. Doszło do niego, gdy nie pomogły wiece protestacyjne rodziców oraz pisemne protesty ks. Zdzisława Zakrzewskiego (proboszcza w Golejewku) i ks. Ludwika Niedbała (proboszcza w Dubinie), w których wyrażano oburzenie z powodu uniemożliwiania dzieciom polskim uczenia się religii i śpiewu kościelnego w języku ojczystym.

W roku 1910 zbudowano drugi budynek na cele szkolne (z czerwonej cegły), a pierwszy przeznaczono na mieszkania dla nauczycieli. Aktualnie znajduje się w nim świetlica szkolna. W latach 1911 - 1912 zbudowano trzeci budynek, w którym były 3 sale lekcyjne i mieszkanie dla nauczyciela.

reklama

Rawicz i powiat rawicki 17 stycznia 1920 roku wróciły do Polski. Po odzyskaniu niepodległości w szkole w Zielonej Wsi w czerwcu 1919 roku zaczęto uczyć w języku polskim.

Okres międzywojenny i czas II wojny światowej

Nauczyciele często się zmieniali. W najstarszej kronice szkoły są wymienieni następujący nauczyciele pracujący do 1939 roku: Dobak, Roman Nowak, Krzanowski, Jasiewicz, Józef Skwara, Aniela Skwarowa, Nowakówna, Anna Józefowiczówna, Mielcarkówna, Zygmunt Kołowrocki, Helena Masłowska, Sylwester Kajzer, Aleksander Szot, Władysław Jarczewski, Rozalia Stryczyńska, Anna Andrzejewska, Tomasz Andrzejewski.

reklama

Co ciekawe, w latach 1935/1936 w szkole w Zielonej Wsi, do klasy IV, uczęszczał również Stanisław Jędraś i jak pisze „ma z tamtego okresu dobre wspomnienia . Wychowawczynią klasy była wspaniała nauczycielka Helena Masłowska, kierownikiem szkoły był Aleksander Szot, a Zygmunt Kołowrocki prowadził gimnastykę. Ożenił się z Heleną Masłowską i jako małżeństwo przenieśli się do Słupi Kapitulnej. Zygmunt Kołowrocki we wrześniu 1939 roku dostał się do niewoli radzieckiej i zginął w 1940 roku jako więzień Katynia. Kierownikiem szkoły przed wybuchem II wojny światowej był Tomasz Andrzejewski. W czasie okupacji

Niemcy w 1939 roku otworzyli szkołę w Zielonej Wsi dla polskich dzieci i do listopada 1939 roku uczyli je polscy nauczyciele w języku polskim, a potem niemieccy w języku niemieckim. Kierownikiem był Niemiec i uczyła Niemka, która (jak podano w kronice) nie miała kwalifikacji nauczycielki. W połowie 1940 roku szkoły dla polskich dzieci zostały zamknięte.

reklama

Szkoła po II wojnie światowej

Z lat 1945 -1950 są tylko szczątkowe informacje dotyczące pojedynczych dni z życia szkoły. Na początku lutego 1945 roku do Zielonej Wsi wrócił kierownik Tomasz Andrzejewski z żoną Anną (nauczycielką) i zaczęli organizować szkołę, która została otwarta 1 marca 1945 roku.

Do pracy zgłosiła się również nauczycielka Rozalia Stryczyńska. Zajęcia rozpoczęto od nabożeństwa w miejscowym kościele. W pierwszych dniach okazało się, że dużo dzieci nie potrafiło czytać i pisać. Utworzono klasę I normalną, klasę I przyspieszoną, klasę II kombinowaną (różne roczniki), klasę V i VI (skróconą). Nie było klasy III i IV.

Od początku roku szkolnego 1945/1946 kierownikiem szkoły był Marceli Skórnicki. Przybyli też Leopold i Bronisława Nowińscy.

14 lutego 1946 r. odbył się spis ludności w całym kraju. Polska liczyła wówczas 23 622 344 mieszkańców, Zielona Wieś - 417, Wydawy - 322, Stwolno - 137.

Na zebraniu rodziców 29 września 1946 roku zapadła decyzja o utworzeniu kursu dla dorosłych z możliwością ukończenia klasy VII. Zapisało się 32 uczestników i większość kurs ukończyła zdanym egzaminem.

W czasie wakacji trwały remonty budynków. Szkoła powoli wzbogacała się w meble i pomoce dydaktyczne, ale braki nadal były dotkliwe.

W 1949 r. rozpoczęło się wyprowadzanie religii ze szkół. Miejscowy ksiądz administrator oskarżał o to niesłusznie kierownika Marcelego Skórnickiego, który na własną prośbę został przeniesiony do innej placówki, a kierownictwo szkoły w Zielonej Wsi od roku szkolnego 1949/1950 objął Bernard Zenker.

Lata 1951 - 1961 radiofonizacja i elektryfikacja gromady, nowa szkoła w Ugodzie

Z powodu braku nauczyciela do szkoły w Zielonej Wsi od kilku lat uczęszczały dzieci z Łąkty oraz kilkoro dzieci z Ugody, które chciały ukończyć VII klasę. W październiku 1951 roku do Łąkty przybyła nauczycielka Aniela Nowakowska i dzieci z klasy I - IV pochodzące z Łąkty zaczęły uczyć się w swojej miejscowości.

Na przełomie stycznia i lutego 1953 roku wylała rzeka Orla i jej dopływy. W Zielonej Wsi i Wydawach woda przerwała bruk uliczny i wdarła się do niektórych domów. Lekcje odwołano.

W latach 1955 - 1956 trwała radiofonizacja i elektryfikacja gromady. W szkole założono 5 głośników. W tym czasie do szkół wróciło nauczanie religii, chociaż nie na długo. W 1957 roku do szkoły uczęszczało 160 uczniów.

7 września 1958 roku oddano do użytku nową szkołę w Ugodzie, wybudowaną przez mieszkańców. W jej otwarciu uczestniczył inspektor szkolny Teodor Rybacki. W Zielonej Wsi po odejściu 29 października 1959 roku kierownika Bernarda Zenkera Wydział Oświaty powierzył kierownictwo szkoły nauczycielce Marii Jarczewskiej.

Kolejny rok szkolny 1960/1961 otworzył nowy kierownik szkoły Stanisław Żyto. Szkoła liczyła 191 uczniów. Kierownik założył Komitet Rodzicielski, którego przewodniczącym został Czesław Kwaśny z Wydaw. Zorganizowano Kurs Oświaty Dorosłych z możliwością ukończenia klasy VII. Zgłosiło się 25 uczestników, a egzamin końcowy zdało 17. Kierownik Żyto przeniósł się do Poznania, aby dalej studiować.

Dalsza rozbudowa szkoły i nadanie imienia Powstańców Wielkopolskich (lata 1962 - 1969)

W roku szkolnym 1961/1962 kierownictwo szkoły objął Franciszek Prędkiewicz. Przybył do Zielonej Wsi wraz z żoną Ireną, również nauczycielką. Kierownik skupił się zwłaszcza na bazie dydaktycznej, założono SKO i drużynę zuchów.

W latach 1962 - 1963 w szkole uczyło się 181 dzieci. Od lat uczęszczały tu dzieci z Sikorzyna, Czarnego Lasu, dość często z Łąkty i jak zwykle z Zielonej Wsi, Stwolna i Wydaw.

Problemem, nie tylko dla szkoły, stała się wyjątkowo ciężka zima 1963 roku, która spowodowała przerwy w nauce. Z pomocą rodziców postawiono budy-

nek gospodarczy i doprowadzono oświetlenie do ubikacji.

W 1966 roku szkoła stanęła przed koniecznością rozbudowy w związku z zapowiedzią utworzenia VIII klasy. Powołano Komitet Rozbudowy Szkoły. Na jego czele stanął Czesław Kwaśny, przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego. Zaczęto gromadzić

materiały budowlane. Przebudowy, polegającej na zmianie części strychowej, podjęła się Spółdzielnia „Jedność” z Rawicza. Prace przedłużyły się na rok 1967/1968, gdy już funkcjonowała VIII klasa. Uzyskano 4 sale lekcyjne, 2 gabinety oraz założono centralne ogrzewanie.

Na sierpniowej konferencji Rady Pedagogicznej w 1968 roku podjęto uchwałę i wysłano prośbę do władz szkolnych o nadanie szkole imienia Powstańców Wielkopolskich. Ustalono, że nadanie imienia nastąpi 9 lutego 1969 roku. Postarano się o tablicę pamiątkową, której odsłonięcie przewidziano w czasie uroczystości nadania imienia. Do przygotowania włączyli się: Komitet Rodzicielski, Komitet Opiekuńczy (mleczarnia w Rawiczu), Wydział Oświaty, organizacje społeczne, kombatanci. Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonał przewodniczący PRN w Rawiczu Grzegorz Barkowski. Akt nadania imienia odczytał inspektor szkolny Marian Dąbrowski. Za nadanie imienia podziękował najstarszy wiekiem powstaniec Jan Spurtacz. Na korytarzu zawieszono tableau żyjących jeszcze powstańców. We wspólnym obiedzie uczestniczyło 140 osób

Reforma oświaty i stan wojenny (lata 1970 - 1996)

W roku szkolnym 1969/1970 nowym dyrektorem szkoły został Stanisław Durczewski. Szkoła realizowała program szkoły 8-letniej, miała wystarczającą liczbę sal lekcyjnych oraz bibliotekę, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora i budynek gospodarczy. Przewodniczącym Komitetu Rodzicielskiego był nadal Czesław Kwaśny. Trwało dożywianie dzieci, szkoła liczyła 144 uczniów.

Po zakończeniu roku szkolnego1971/1972 rozpoczęto budowę domu nauczycielskiego. 5 września 1971 roku po ciężkiej chorobie zmarł Franciszek Prędkiewicz. Pochowany został na cmentarzu w Zielonej Wsi. Żegnała go cała szkoła i wielu mieszkańców. Pożegnalne słowa wygłosił Leon Nowak z Rawicza.

Od 1 września 1974 roku utworzone miały zostać szkoły gminne, zbiorcze i filialne. Szkoła w Zielonej Wsi miała być szkołą zbiorczą, a szkoła w Ugodzie miała obniżyć swój poziom organizacyjny do 4 klas i stać się filią szkoły zbiorczej w Zielonej Wsi. Dzieci od klasy V miały być dowożone do Zielonej Wsi.

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego 1974/1975 dyrektor podał, że do szkoły w Zielonej Wsi będzie uczęszczało 165 dzieci z 11 wiosek: Czarnego Lasu, Dębionki, Kubeczek, Łąkty, Niedźwiadków, Sikorzyna, Stwolna, Ugody, Wydaw, Zawad i Zielonej Wsi.

Rok szkolny 1978/1979 rozpoczęto 21 sierpnia. Nowością było ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Grunty nauczycielskie w Zielonej Wsi przeznaczono na boisko szkolne. Od rozpoczęcia roku szkolnego 1981/1982 obowiązywał 5-dniowy tydzień pracy, jednak program nauczania nie zmienił się. W wyniku ogłoszenia stanu wojennego zajęcia w szkołach zostały zawieszone do końca 1981 roku.

W roku szkolnym 1983/1984 zlikwidowano punkty filialne w Ugodzie, Szymanowie, Słupi Kapitulnej i Dębnie Polskim. Powstały obszary i obwody szkolne. Dzieci z Ugody, począwszy od klasy IV, podlegały Szkole Zbiorczej w Zielonej Wsi.

1 września 1984 roku dyrektor Stanisław Durczewski przeszedł na emeryturę. Stanowisko dyrektora objął Andrzej Jędrzejczak.

W 1993 roku było w szkole 224 uczniów. W 1994 roku dużo miejsca poświęcono powstańcom, gdyż przypadała 25. rocznica nadania szkole imienia. Tragiczną datą był dzień 26 marca 1996 roku, zmarł nagle na stanowisku pracy dyrektor Andrzej Jędrzejczak. W zawiadomieniu o jego śmierci napisano, że był prawym człowiekiem, wspaniałym kolegą, przyjacielem dzieci, człowiekiem o dużym zaangażowaniu społecznym. Został pochowany na cmentarzu w Rawiczu, a słowa pożegnalne wygłosił dyrektor Szkoły nr 3 w Rawiczu, Walerian Stanek.

Lata 1996 - 2006, likwidacja szkoły w Ugodzie

Obowiązki dyrektora szkoły od 1996 roku zaczęła pełnić Emilia Pernak. ,

1 stycznia 1999 roku nastąpił nowy podział administracyjny kraju, nastąpiła również reforma oświaty. Zlikwidowano szkołę w Ugodzie, a dzieci od 1września były dowożone do szkoły w Zielonej Wsi, która stała się szkołą podstawową 6-klasową. Po ukończeniu podstawówki obowiązywało 3-letnie gimnazjum. Młodzież z wiosek na Hazach była dowożona do gimnazjów (rozpoczęły swoją działalność 1 września 1999 roku) w Rawiczu.

31 sierpnia 2001 roku Emilię Pernak przeszła na emeryturę, a dyrektorem szkoły została Alina Warczewska.

W roku szkolnym 2005/2006 nauka odbywała się w 6 oddziałach. Przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego Barbara Śliwińska na uroczystości zakończenia roku szkolnego serdecznie dziękowała za pracę dyrektor Alinie Warczewskiej, która nie złożyła wniosku na ponowne kandydowanie na to stanowisko.

Lata 2006 - 2015, wręczenie sztandaru szkole w Zielonej Wsi

Od 1września 2006 roku funkcję dyrektora zaczął pełnić Sławomir Gwizdek, który już od kilku lat pracował w tej szkole jako nauczyciel. Uczył informatyki, techniki i muzyki.

15 stycznia 2009 roku, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni i uczniowie uczestniczyli w pogrzebie ks. kanonika Alfreda Trafankowskiego, który był najdłużej sprawującym funkcję proboszcza w Zielonej Wsi.

40-tą rocznicę nadania szkole imienia rozpoczęto 9 lutego 2009 roku od mszy w kościele. Szczególnym momentem było wręczenie szkole sztandaru i odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

Na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 1 września 2011 roku przybyli przedstawiciele władz z burmistrzem Tadeuszem Pawłowski na czele. Nastąpiło otwarcie nowo wyremontowanej świetlicy. Wstęgę przecięła uczennica Weronika Kowalska. W kwietniu 2012 roku odbyło się uroczyste otwarcie boisk sportowych „Orlik”.

150-lecie szkoły w Zielonej Wsi

Rok szkolny 2013/2014 był szczególny, gdyż związany był z 150-letnią historii szkoły. Rozpoczęto go mszą w miejscowym kościele. Potem wszyscy udali się do świetlicy szkolnej, gdzie dyrektor powitał zebranych i nawiązał do aktualnej sytuacji w szkole. Pierwszoklasiści złożyli ślubowaniei byli pasowani na uczniów.

11 października 2013 roku odbyły się w Zielonej Wsi gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej. Ten dzień ustalono jako centrum obchodów 150-lecia szkoły. Odsłonięto także tablicę pamiątkową przy wejściu do budynku szkolnego ufundowaną przez Ryszarda Materkowskiego. Jej odsłonięcia dokonali dyrektorzy Stanisław Durczewski i Sławomir Gwizdek. Szkołę po rozbudowie i remoncie poświęcił ks. Wojciech Poźniak. Prasa w tym czasie dużo pisała o szkole w Zielonej Wsi, uczęszczało do niej ok. 200 dzieci.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zielonej Wsi

Szkoła posiada 9 sal lekcyjnych, pracownię komputerową, gabinet logopedy, pedagoga, gabinet higienistki szkolnej, bibliotekę szkolną, świetlicę oraz zaplecze kuchenne. Placówka połączona jest z kompleksem sportowym Orlik oraz placem zabaw. Obecnie do szkoły uczęszcza 138 uczniów. Od 2017 r. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich razem z przedszkolem tworzy Zespół Szkolno- Przedszkolny w Zielonej Wsi, w którym funkcję dyrektora pełni Dominika Walkowiak.

W zasadzie od początku istnienia placówki, uczniowie uczestniczyli w okolicznościowych apelach i akademiach, przygotowując części artystyczne, a także imprezy i inscenizacje dla mieszkańców wsi, brali udział w wycieczkach, rajdach i konkursach o zasięgu powiatowym, obchodzono święta narodowe i ważne rocznice, w tym Święto Szkoły.

W późniejszych latach działały organizacje uczniowskie: Samorząd Uczniowski, ZHP, SKKT, SKS, SKO, TPPR, PCK. Z sukcesami uczniowie brali udział w olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych i różnego rodzaju pokazach.

Dostęp online do Rocznika Leszczyńskiego z 2017 r. - TUTAJ

Kalendarium historii szkoły w Zielonej Wsi

1863 r. - pierwszy budynek Szkoły Podstawowej w Zielonej Wsi (obecna świetlica wiejska). Znajdowały się tam dwie duże izby lekcyjne, które później przekształcono na mieszkania dla nauczycieli.

1910 r. - powstaje drugi budynek. (teraz oddział przedszkolny w Zielonej Wsi)

Lata 1911/12 - budowa trzeciego budynku szkoły.

Okres wojenny poczynił wielkie szkody w szkolnictwie polskim. Nie oszczędził także Szkoły w Zielonej Wsi. Po roku 1945 nie wróciło wielu nauczycieli. Niektórzy zostali wywiezieni do obozów w głąb Niemiec i ślad po nich zaginął.

1 marca 1945 r. - uruchomienie szkoły po II wojnie światowej

Lata 1962 - 1968 - dalsza rozbudowa szkoły

9 lutego 1969 r. - zostaje nadany szkole patron - Powstańcy Wielkopolscy.

9 lutego 2009 r. - w 40-tą rocznicę nadania szkole imienia nastąpiło wręczenie sztandaru i odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

Lipiec 1972 r. - rozpoczęto budowę domu nauczycielskiego

1 września 2011 r. - otwarcie wyremontowanej świetlicy

14 października 2013 r. - 150-ta rocznica powstania Szkoły Podstawowej w Zielonej Wsi.

Lata 2011/2012 - rozbudowa boisk szkoły o część orlikową w latach

Lata 2012/2013 - rozbudowa szkoły i połączenie budynku szkoły z orlikiem

2017 r.- przekształcenie szkoły i przedszkola w Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zielonej Wsi

2018 r. - przebudowa starego budynku szkoły w Ugodzie na przedszkole oddane do użytku w

2019 r. - wymiana kotła grzewczego z miałowego na ekogroszek

2020 r. - kapitalny remont podłogi w sali przeznaczonej do zajęć wychowania fizycznego

2020 r. - remont kapitalny zaplecza kuchennego i sali pedagoga

2023 r. - remont kapitalny pomieszczenia po księgowej i przeznaczenie go na salę doświadczania świata

Dyrektorzy i nauczyciele placówki w Zielonej Wsi

W najstarszej kronice szkoły wymieniono 17. nauczycieli pracujących do 1939 roku.

Przed wybuchem II wojny światowej - kierownikiem placówki był Tomasz Andrzejewski

Rok szkolny 1945/46 - kierownikiem szkoły został Marceli Skórnicki.

Rok szkolny 1949/1950 - kierownictwo placówki objął Bernard Zenker

29.20.1959 r. - kierownictwo szkoły powierzono Marii Jarczewskiej

Rok szkolny 1960/1961 - kierownikiem placówki został Stanisław Żyto

Roku szkolny 1961/1962 - kierownictwo szkoły objął Franciszek Prędkiewicz

Rok szkolny 1969/1970 - nowym dyrektorem placówki został Stanisław Durczewski

1 września 1984 r. - dyrektor Stanisław Durczewski przeszedł na emeryturę. Stanowisko objął Andrzej Jędrzejczak.

1996 r. - po tragicznej śmierci Andrzeja Jędrzejczaka obowiązki dyrektora zaczęła pełnić Emilia Pernak

1 września 2001 r. - dyrektorem szkoły została Alina Warczewska

1września 2006 r. - funkcję dyrektora zaczął pełnić Sławomir Gwizdek

Styczeń 2017 r. – dyrektorem została Karolina Lipowczyk

Wrzesień 2022 r. - funkcję dyrektora obejmuje Dominika Walkowiak i pełni ją obecnie

W latach 1945 - 2013 w szkole w Zielonej Wsi uczyło 105. nauczycieli, uwzględniając przedszkolanki, logopedów i katechetów.

Obecnie w placówce jest zatrudnionych 26 nauczycieli oraz 10 pracowników administracji i obsługi.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama