reklama

103 lata temu ziemia rawicka wróciła do macierzy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaW wyniku II rozbioru Polski w 1793 r. ziemia rawicka stała się częścią Prus. Kongres wiedeński w 1815 r. włączył Rawicz do Wielkiego Księstwa Poznańskiego, które stanowić miało część Prus o ograniczonej autonomii. 17 stycznia 1920 r. - po 127 latach - wróciła w granice Polski.
reklama

Przejęcie Rawicza przez Polskę

W wagonie sztabowym w Compiègne, gdzie mieściła się kwatera marszałka Francji Ferdynanda Focha 11 listopada 1918 r., podpisano zawieszenie broni pomiędzy aliantami a Niemcami, kończące I wojnę światową. Światowy konflikt pochłonął życie prawie 10 mln żołnierzy. Traktat pokojowy podpisano 28 czerwca 1919 r. w Wersalu. Przyznał on Polsce Wielkopolskę, w tym tereny kontrolowane przez Niemców (m.in. ziemię rawicką).

Ostatnie oddziały niemieckie opuściły Rawicz 17 stycznia 1920 r. Tego samego dnia od strony Sarnowy wkroczyły do miasta oddziały 9 Pułku Strzelców i szwadronu 2 Pułku Ułanów Wielkopolskich, prowadzonych przez ppłk. Władysława Sczanieckiego. Dzień później, w niedzielę 18 stycznia 1920 r., z rynku w Miejskiej Górce wyruszył w kierunku Rawicza pochód Polaków, świeętujących przyłączenie miasta i okolic do odradzającej się Rzeczpospolitej. Główne uroczystości odbyły się przy Wałach Jana III (obecnie Wały Powstańców), przy dawnym browarze Władysława Łukowskiego. Potem kontynuowano je na rynku.

reklama

Pierwsze polskie władze powiatowe i miejskie

Niektóre urzędy zorganizowano już w czasie powstania wielkopolskiego, a funkcję starosty od 7 stycznia 1919 r. pełnił Stefan Suchocki z Bartoszewic. Władza ta rozciągała się tylko na część ziemi rawickiej, zajętą przez powstańców, bez Rawicza, Bojanowa i Sarnowy. Stolicą powiatu był wówczas Jutrosin. Stefan Suchocki propozycji objęcia na stałe stanowiska starosty nie przyjął i 16 czerwca 1919 r. zastąpił go Metody Stelmachowski. Po jego śmierci w 1927 r. urząd starosty (do II wojny światowej) kolejno pełnili: Stanisław Put, Józef Skalski, Kazimierz Chmielowski, Józef Eckert i Stanisław Łobos.

Pierwszym polskim burmistrzem Rawicza był Karol Pietras, który objął władzę po Linzie, ostatnim pruskim szefie miejskiej administracji. Po nim krótko urzędował Kazimierz Kokociński. W 1920 r. stanowisko to objął Władysław Weigt (pełnił je do 1922 r.). Po nim funkcję burmistrza pełnił Kazimierz Czyszewski (od 3 marca 1923 r. do 16 października 1929 r.), Edmund Sławiński (do 1937 r.), a później tymczasowi burmistrzowie Franciszek Ferfet, Bolesław Macioszczyk i Antoni Szostak.

reklama

Powiat rawicki po odzyskaniu niepodległości

Obszar powiatu rawickiego po odzyskaniu niepodległości, różnił się od tego sprzed I wojny światowej. Wpływ na to miały spory graniczne, gdyż ludność niemiecka chciała przyłączenia do Niemiec, między innymi, Bojanowa, Łąkty, Białego Kału i Czarnego Lasu. Ostatecznie Międzynarodowa Komisja Graniczna w lutym 1920 r. przyznała sporne tereny Polsce. Obszar powiatu w 1921 r. wynosił 523 km² i nie zmienił się już przez całe dwudziestolecie międzywojenne. Poza granicami powiatu pozostawały Oczkowice i Kołaczkowice.

W okresie II Rzeczypospolitej powiat rawicki wchodził w skład województwa poznańskiego (Rawicz był jednym z 35 miast powiatowych w poznańskim). Obejmował pięć gmin miejskich: Bojanowo - 1 849 mieszkańców, Jutrosin - 1 729, Miejska Górka - 2 536, Rawicz - 9 424 i Sarnowa - 1 243. W 1920 roku liczył 48 620 mieszkańców. W Rawiczu znajdowały się, m.in. sąd powiatowy, komisariat obwodowy i dom strażnika kolejowego. Działały również komenda powiatowa policji państwowej, urząd katastralny, inspektorat szkolny, urząd skarbowy podatków i opłat skarbowych. W tym okresie w Rawiczu, jak w pozostałych miastach powiatowych, znajdowały się podległe urzędowi wojewódzkiemu: Państwowy Lekarz Powiatowy, Państwowy Lekarz Weterynaryjny, Komisariat Obwodowy, Państwowa Inspekcja Budowlana.

reklama

Aparatowi centralnemu państwa podlegały z kolei: zakład karny, garnizon wojskowy, urząd celny, Państwowy Urząd Pośrednictwa Pracy. Rawicz był również siedzibą (1925 r.) : Inspektoratu podległego Wielkopolskiej Izbie Skarbowej, oddziału kontroli podległego pod WIS (znajdował się również w Bojanowie, Miejskiej Górce i Jutrosinie). Pobliskie Dębno Polskie i Masłowo były siedzibą ekspozytury celno-drogowej.

W okresie II RP w powiecie rawickim istniały następujące szkoły podległe pod Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego: szkoły dokształcające w Bojanowie, Jutrosinie, Miejskiej Górce, Sarnowie, Rawiczu. W samym Rawiczu mieściły się ponadto: Państwowe Seminarium Nauczycielskie im. Stanisława Staszica (do 1935 r.), prywatne gimnazjum humanistyczne z językiem niemieckim jako wykładowym (jedno z dziesięciu podobnych w województwie), dwa gimnazja, szkoła zawodowa dokształcająca, szkoła dokształcająca żeńska. Funkcjonowały także trzy szkoły podstawowe. Wszystkie placówki podlegały pod magistrat miejski, a pensję nauczycielom wypłacało państwo.

reklama

Sądy Powiatowe działały w Rawiczu, Bojanowie, Jutrosinie i podlegały pod Sąd Okręgowy w Ostrowie Wlk. Po zmianach, Rawicz stał się siedzibą sądu grodzkiego (stan na 1939 r.).

Przemysł w ówczesnym Rawiczu

„W latach 20. i 30. XX w. istniało w mieście wiele małych zakładów przemysłowych. Działały, m.in.: mleczarnia, rzeźnia, zakłady produkujące wódki i likiery, winiarnie, zakłady karmelków. Znane w całym kraju były rawickie kiełbaski z fabryki konserw mięsnych K. Scholza. Rozwijał się też przemysł drzewno-papierniczy. Należąca do Jana Porałły Pierwsza Polska Fabryka Papieru Falistego i Kartonów była największą tego typu papiernią w Polsce. Produkowano w Rawiczu też m.in. fortepiany i pianina, szczotki i pędzle, kafle, pasy, liny, materace. Największym zakładem branży metalowej była firma Johannesa Linza, produkująca m.in. maszyny rolnicze (po wojnie przekształciła się w zakład o nazwie Gazomet). Zakłady Przemysłowe Stefana Jaskowskiego, które obejmowały parową przędzalnię włosia, mechaniczną tkalnię pasów parcianych, fabrykę linek i sznurków, materaców, wyciągalnię włosia i szczeciny, międlarnię lnu i konopi, były jedną z największych w Europie fabryk tej branży” („Historia” - rawicz.pl)

Swoistą wizytówką Rawicza był Korpus Kadetów nr 3.

Na jednej z reklam z 1925 r. powiatowe miasto Rawicz zachwalano następująco: „…położone [jest] tuż przy granicy polsko-niemieckiej, przy linii kolejowej Poznań-Rawicz-Wrocław, najdogodniejsza komunikacja dla ruchu osobowego i tranzytowego do Niemiec. Miasto posiada własną Elektrownię, Gazownię, Zakłady Wodociągowe, Rzeźnię, Ogrodnictwo, Szpital i olbrzymie koszary. Miejska Kasa Oszczędności. Pozatem [sic!] są w ruchu: Fabryka szczotek i pędzli, fabryka papieru falistego, fabryka wyrobów papierowych i drukarnia, fabryka maszyn i odlewnia, fabryka wyrobów marmurowych, tartak parowy i fabryka mebli, fabryka obuwia, młyn parowy, fabryka biczów i garbarnia, fabryka pierników i karmelików, fabryka wyrobów mięsnych...” 

Struktura narodowościowa po przejęciu miasta

„Rawicz, może dlatego że był niegdyś maleńką republiką w Królestwie Polskim, potrafił zachować swój charakter czysto niemiecki aż do ostatnich niemal czasów. W chwili przejścia miasta pod panowanie pruskie nie mieszkał w jego murach ani jeden obywatel narodowości polskiej. Dopiero w roku 1859 jako pierwszy mieszczanin Polak osiedlił się destylator Albin Łukowski (narożnik dzisiejszej ulicy 17 Stycznia i ulicy Staszica), a w sześć lat później kupcy Mroczkowski i Małecki. Otworzyli również swoje warsztaty pierwsi polscy rzemieślnicy: Wopiński, Matuszczak, Janaszek, Rojda, Musidlak, Seifert, Stróżyk, Szymkowiak i Duda” - pisał Józef Miedziński w referacie „300-lecie Rawicza Zachodniej Strażnicy Państwa”

Oficjalnie przyjmuje się, że do momentu przejęcia Rawicza przez Polskę, większość mieszkańców stanowili Niemcy (57%). Polaków było 41%, Żydów - 2% (ich liczba gwałtownie spadła pod koniec XIX w.). Na skutek dużego odpływu Niemców po powstaniu wielkopolskim oraz napływu Polaków z Wrocławia, Berlina i Nadrenii zmieniła się w następnych latach struktura narodowościowa - w 1938 r. było w Rawiczu tylko 12% ludności niemieckiej.

Nieco inne dane podaje burmistrz Kazimierz Czyszewski w „Przewodniku po wystawie Przemysłowo-Rzmieślniczo-Handlowej” z 1923 r. - „Rawicz liczył przy objęciu 80 procent Niemców włącznie z żydami; było to w całym znaczeniu miasto niemieckie. Stosunek ten jednak do dziś znacznie się zmienił. Istnieje obecnie w Rawiczu 17 silnych Towarzystw, przemysł i handel są przeważnie przez Polaków zastąpione, a całe miasto przybrało wygląd polski. Wedle stwierdzenia urzędu policyjnego z dnia 2 czerwca 1920 r., miał Rawicz 4.164 Polaków, 4645 protestantów, 1.159 niem. kat., 185 żydów, 360 więźniów, 658 osób chorych czyli razem 11.171 ludności”.

Źródła: Wikipedia, rawicz.pl, „Orędownik Rawicki” z 24 marca 1938 r. „Miasto Rawicz w Rzeczypospolitej Odrodzonej”, Kazimierz Czyszewski „Przewodnik po wystawie Przemysłowo-Rzmieślniczo-Handlowej”

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama