Aurelia Papież-Dastych zawsze interesowała się psychologią i zwierzętami, ma 3 psy i kota. Praca w schronisku dla zwierząt w Radlinie również wiele jej uświadomiła. Bycie bahawiorystką to nie tylko praca, to również hobby.
Czym zajmuje się behawiorysta zwierząt
Behawiorystyka łączy wiedzę z biologii, etologii, dietetyki oraz podstaw psychologii. Podstawy psychologii pomagają poznać pracę mózgu, pojmowania, funkcjonowania, technik uczenia oraz zasady poszczególnych zachowań.
Jak zostać behawiorystą zwierząt
Aby zostać behawiorystą zwierząt, należy odbyć odpowiedni kurs i szkolenie. Aurelia Popież-Dastych ukończyła kurs behawiorysty zwierząt jako dyplomant w COAPE Polska.
Moim tutorem był mgr Andrzej Kłosiński - psycholog z wieloletnim doświadczeniem i pierwszy w Polsce behawiorysta zwierząt oraz założyciel polskiego oddziału COAPE. Andrzej ukończył kurs w Wielkiej Brytanii - opowiada
Na czym polega praca behawiorysty zwierząt
Praca Pani Aurelii polega na analizie zachowania zwierząt i opracowaniu planu terapii. To praca z psem, kotem i jego opiekunem. Przekazuję wiedzę o zapotrzebowaniu zwierząt zgodnie gatunkiem i rasą, uczę właściwej komunikacji międzygatunkowej i wewnątrzgatunkowej. Wyjaśniam, że zwierzęta również mają uczucia, co przeżywają w sytuacjach stresujących. Jako behawiorysta współpracuje z lekarzami weterynarii, gdy problemy zwierząt związane są z ich stanem fizjologicznym. Rozumie doskonale zwierzęta, ale czy umie je nauczyć mówić?
Przeczytaj też inne artykuły:
Czy można zwierzę nauczyć mówić?
To raczej trudna sprawa, ale… Można nauczyć papugę powtarzania słów, choć nie przychodzi to łatwo Pomimo że zwierzęta nie potrafią mówić ludzkim głosem, świetnie się z nami komunikują, zwłaszcza psy czy konie. Można nauczyć psa rozumienia słów, dobrym przykładem jest Border Collie o imieniu Rico, który potrafił rozróżnić ponad 200 zabawek.
Czym jest kocie przedszkole?
Pani Aurelia prowadzi “Kocie Przedszkole”. Twierdzi, że zdecydowanie różni się od psiego. Co robi się w kocim przedszkolu?
Zajęcia mają na celu nauczenie opiekunów odpowiedniego podejścia i opieki. Mają za zadanie wyrobić w kocie pewność siebie oraz przyzwyczaić go do pewnych sytuacji, zabiegów.
-Podczas zajęć omawiam potrzeby i typowe kocie zachowania, edukuję opiekunów w zakresie podstawowej pielęgnacji i postępowania z kotem. Przekazuję również wiedzę, jak zorganizować mieszkanie albo dom pod kątem wspólnego życia oraz jak postępować w przypadku choroby - mówi
Pani behawiorystka kocha wszystkie zwierzęta. Ulubioną rasą psów jest Mastif japoński, ale najbardziej fascynują ją wilki dlatego cieszy ją wzrost ich populacji.
W przyszłości chciałaby wziąć udział w obserwacjach badawczo-naukowych dzikich zwierząt. Planuje też dalszy rozwój zawodowy. Przed nią dużo szkoleń i mnóstwo nauki.
Też myślisz o zmianie zawodu. Poznaj inne kobiety, które dokonały bardzo ciekawych transformacji zawodowych:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.